ΠΑΟ-ΟΦΗ 0-0: 'Ατρωτος εκτός έδρας-Θαυμάσια εμφάνιση του ΟΦΗ(vid)

clock 19:17 | 31/10/2021

Κόντρα στον Παναθηναϊκό των 13 γκολ σε 3 ματς στη Λεωφόρο ο ΟΦΗ κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία (0-0) με μοναδικό… καρδιοχτύπι αυτό των καθυστερήσεων.

Ο Καρλίτος στο 90+4’ σε μία από τις σπάνιες φάσεις που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με άριστο στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο η ηρακλειώτικη ομάδα συνέχισε την εξαιρετική εκτός έδρας παρουσίας της αποσπώντας ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα (6η συνολικά ισοπαλία, 3η εκτός έδρας σε 4 ματς), σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε με γκολ τον Παναθηναϊκό στο 12’, αλλά το σουτ του Γκαγέγκος “σταμάτησε” στο δοκάρι. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, που έχασε νωρίς τον οργανωτή της (Νέιρα) με τραυματισμό δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και αντίθετα είχε ακόμη μία φάση στο 29’ με το φάουλ του Λάμπρου που για λίγο δε βρήκε στόχο.

Η μοναδική απειλητική στιγμή για τον Παναθηναϊκό σημειώθηκε στο 38’ με τον Βούρο να σώζει την εστία της ομάδας του διώχνοντας σχεδόν στη γραμμή το σουτ του Ρουμπέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ συνεχίζοντας να έχει “μπλοκαρισμένους” τους γηπεδούχους απείλησε πρώτος με το μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη στο οποίο αντέδρασε έστω και δύσκολα ο Μπρινιόλι, στο 58’. Η πρώτη απειλή στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό ήρθε – όπως και στο πρώτο ημίχρονο – από σέντρα του Χουάνκαρ με τον Καρλίτος να παίρνει την κεφαλιά χωρίς ιδιαίτερη δύναμη και τον Επασί να μπλοκάρει, στο 73’.

Το γκολ του Καρλίτος στο 90+4’ δε μέτρησε και ο ΟΦΗ έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές του από τη Λεωφόρο έχοντας την καλύτερη στιγμή (δοκάρι) του ματς.

Κίτρινες κάρτες: Βέλεθ (19’), Μεγιάδο (28’), Μαρινάκης (42’), Νέιρα (44’ – από τον πάγκο), Σάρλια (81’), Επασί (90+1’)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Αλεξανδρόπουλος (60’ Μαουρίτσιο), Ρουμπέν, Βιτάλ (81’ Παλάσιος), Χατζηγιοβάνης (80’ Μπουζούκης), Καρλίτος, Ιωαννίδης (63’ Βιγιαφάνιες).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα (22’ λ.τρ. Καμάου), Γκαγέγκος, Τοράλ, Λάμπρου (80’ Γιαννούλης), Ντουρμισάι (72’ Καστάνιος).

Γ Εθνική: Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΑΟΑΝ,πρώτη νίκη ο Αλμυρός,1-1 το ντέρμπι Πόρος-Γιούχτας

Super League: Μοιράστηκαν βαθμούς Λαμία και Ατρόμητος