Πανιώνιος - ΟΦΗ 1-2: Επιτέλους νίκη

clock 21:24 | 18/01/2020

O ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του Πανιώνιου με 2-1, βάζοντας τέλος στο σερί 7 συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8' όταν από κόρνερ του Τσιλιανίδη, ο Φιγκεϊρέδο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε στον ύπνο τον Κότνικ. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και στο 48' ισοφάρισε με το παρθενικό γκολ του Μιλόγεβιτς, μπροστά μάλιστα στον πατέρα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που παρακολουθούσε τον αγώνα από τις εξέδρες. Στο 56' όμως ο ΟΦΗ σε μία εξαιρετική επίθεση πήρε και πάλι προβάδισμα με σκόρερ τον Τσιλιανίδη.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύκολα για τους Κρητικούς, όταν στο 69' ο Φιγκεϊρέδο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κόρμπου, όμως ο Τσιλιανίδης έστειλε την μπάλα άουτ! Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλούλης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά αντί να πλασάρει πάσαρε στον Αραμπούλι και τον πρόλαβε ο Μαρινάκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46' Κιάκος), Κόρμπος, Οικονομίδης (46' Παπανικολάου), Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (78' Γρίβας), Αραμπούλι.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Βαζ (77' Μάνος), Σεμέδο (88' Μπράουν), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο