Παναθηναϊκός - Μαρσέιγ 1-0: Προβάδισμα για πρόκριση με Μπερνάρ (Βίντεο)

Παναθηναϊκός – Μαρσέιγ
 clock 22:56 | 09/08/2023

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, αλλά και το γεγονός ότι είναι πολύ πιο δεμένη ομάδα από τη Μαρσέιγ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της 15ης Αυγούστου στο «Βελοντρόμ».

Οι "Πράσινοι" επικράτησαν με 1-0, με σκόρερ τον Μπερνάρ στο 83ο λεπτό, ενώ από το 65ο λεπτό η Μαρσέιγ έπαιζε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Κοντογκμπιά.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θέλησαν από το πρώτο λεπτό να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Κοντογκμπιά στα 40″ βοήθησε στο να μην είναι τόσο… επιθετικοί στην πίεσή τους οι φιλοξενούμενοι. Το πλάνο των “πράσινων” λειτούργησε σε τεράστιο βαθμό στα πρώτα 20′, μιας και η κατοχή τους άγγιζε το 70%. Παράλληλα ήρθαν και κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως να απειλείται ιδιαίτερα ο Λόπεθ. Οι Μασσαλοί πήραν κάποια μέτρα από το 30′ κι έπειτα, όμως προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με ατομικές ενέργειες, οι οποίες δεν οδήγησαν κάπου. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο, αλλά σε πολύ χαμηλότερο ρυθμό πια. Η μεγάλη στιγμή δεν ήρθε για καμία ομάδα, με το πρώτο σουτ στο στόχο να καταγράφεται από μία μακρινή προσπάθεια του Ουναχί στο 45′.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μισού είχαν μία εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο καλές φάσεις με τους Σπόραρ και Τζούρισιτς, ενώ λίγο μετά η Μαρσέιγ είχε διπλή ευκαιρία με τους Ουναχί και Κλος στο 50′. Στη συνέχεια, το “τριφύλλι” είχε άλλες δύο στιγμές που κατέληξαν στη μικρή περιοχή, αλλά η γαλλική άμυνα γλίτωσε από τα… χειρότερα. Στο 56′, ο Μαντσίνι πλάσαρε με το αριστερό από τα όρια της περιοχής, αλλά είδε τη μπάλα να περνάει οριακά άουτ. Η ελληνική ομάδα είχε ανεβάσει κατακόρυφα το ρυθμό των επιθέσεών της, εκμεταλλευόμενη τη σύγχυση των παικτών του Μαρθελίνο.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 65ο λεπτό, όταν ο Κοντογκμπιά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λόγω ενός μαρκαρίσματος στον Τζούρισιτς. Οι “πράσινοι” πλέον ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο χορτάρι και έψαχναν μανιωδώς το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα πρόκρισης. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές λίγο μετά το 70′, οι οποίες επηρέασαν το ρυθμό. Στο 83′ ήρθε η… λύση στο γόρδιο δεσμό. Κλέινχεϊσλερ και Μπερνάρ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, η μπάλα κατέληξε στον Ιωαννίδη, με τον Έλληνα φορ να τροφοδοτεί τον Βραζιλιάνο, ο οποίος όντας απέναντι στον Λόπεθ τον νίκησε για το 1:0. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά για να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά, επομένως αρκέστηκαν στο να μη δεχθούν άλλο γκολ. Ο Παναθηναϊκός έψαξε το δεύτερο, αλλά δεν το βρήκε και εν τέλει επικράτησε με 1:0.

ΓΚΟΛ: 83′ Μπερνάρ

Κίτρινες: 43′ Τζούρισιτς, 77′ Πέρεθ, 90′ Μπερνάρ – 1′, 65′ Κοντογκμπιά, 15′ Εντιαγιέ, 31′ Μπαλέρντι
Κόκκινες: 65′ Κοντογκμπιά
Δοκάρι: –

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (79′ Μλαντένοβιτς), Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα (79′ Τσέριν), Τζούρισιτς (71′ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (58′ Κλέινχεϊσλερ), Μαντσίνι, Σπόραρ (72′ Ιωαννίδης)

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο): Λόπεθ, Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Βερετού (86′ Γκεντουζί), Κοντογκμπιά, Ουνάχι (67′ Ρονζιέ), Εντιαγέ (74′ Μουγκέ), Σαρ (75′ Αρίτ), Ομπαμεγιάνγκ (85′ Εμπεμπά)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Επίθεση» Ντινάμο Ζάγκρεμπ σε ΑΕΚ: «Χρησιμοποιεί μια τραγωδία για να πιέσει την UEFA και να αποφύγει ευθύνες»

ΟΦΗ: Ανανέωσε μέχρι το 2025 το συμβόλαιο του Μπάκιτς

Διεθνή φιλικά: Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-2 την Τότεναμ με ανατροπή (βίντεο)