Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: Στον τελικό των 100μ. πεταλούδα η Ντουντουνάκη-Πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση η ομάδα των 4Χ100μ.

ΑΝΝΑ ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ
 clock 19:12 | 11/02/2024

Σημαντική ημέρα για την Άννα Ντουντουνάκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στην Ντόχα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με χρόνο 57.86 στον ημιτελικό στα 100μ. πεταλούδα πέτυχε την πρόκριση της στον τελικό της διοργάνωσης τερματίζοντας στην τρίτη θέση.

Η πρόκριση της στον τελικό μάλιστα ήρθε με την 5η καλύτερη επίδοση μετά τη δεύτερη ημιτελική σειρά.

Έχοντας πραγματοποιήσει ήδη δύο κούρσες στα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα, ο Στέργιος Μπίλας κλήθηκε να κολυμπήσει και για τρίτη φορά σε αγώνα μπαράζ αλλά δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά.

Η κούραση κατέλαβε τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος συμμετείχε αρχικά στο τέταρτο αγώνισμα του προγράμματος, που ήταν τα 50μ πεταλούδα. Με 23.53 ήταν 16ος, στην ίδια θέση με τον Σίμον Μπούχερ (Αυστρία) και Τζεν Βέι Τέονγκ (Σιγκαπούρη). Ο ένας όμως θα προχωρούσε στα ημιτελικά...

Αποστολή εξετελέσθη για την τετράδα των ανδρών στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ ελεύθερο, καθώς όχι μόνο κέρδισε την θέση της μέσα στην κορυφαία οκτάδα του κόσμου, αλλά δίνει ραντεβού το καλοκαίρι για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός.

Ο Απόστολος Χρήστου ήταν ο κολυμβητής που ανέβηκε πρώτος στον βατήρα και κολύμπησε το πρώτο 100άρι σε 48.92. Έπειτα ακολούθησε ο Στέργιος Μπίλας με 48.81, τρίτος συνέχισε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ, ο οποίος κατέγραψε 47.86 και τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα ήταν ο Ανδρέας Βαζαίος.

Ο 29χρονος τερμάτισε το 100άρι του σε 48.74 και η συνολική επίδοση για την Εθνική ήταν 3:14.33. Με αυτόν τον χρόνο κατέλαβε την 5η θέση στα προκριματικά, μπήκε στον τελικό και κέρδισε την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ταχύτερη ομάδα ήταν των ΗΠΑ με 3:12.32 και ως 8η προκρίθηκε η Ουγγαρία με 3:14.73.