Παγκόσμιο U19 (Φάση «16»): Το Πουέρτο Ρίκο έκανε την πρώτη έκπληξη-Ποιοι προκρίθηκαν στους"8"

clock 19:04 | 03/07/2019

Με σταθερό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, η Ρωσία νίκησε 96-83 την Κίνα και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου μπάσκετ U19 που γίνεται στο Ηράκλειο.

Το Πουέρτο Ρίκο έκανε την πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης, αφού αν και τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου του, απέκλεισε την πρώτη του ομίλου στον οποίο συμμετείχε η Ελλάδα, Αργεντινή την οποία νίκησε με 77-57. Στον προημιτελικό το Πουέρτο Ρίκο θα αντιμετωπίσει το Μάλι.

Το Μάλι προκρίθηκε στα προημιτελικά με την νίκη του 77-62 επί της Νέας Ζηλανδίας και ταυτόχρονα έγραψε ιστορία αφού είναι η πρώτη φορά σε Παγκόσμιο U19 που μια ομάδα από την Αφρική θα καταταγεί σε θέση καλύτερη από την 11η.

Με διαφορά 50 πόντων, οι Ηνωμένες Πολιτείς συνέτριψαν την αδύναμη Λετονία (116-66), προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Παγκοσμίου U19 και η εξέλιξη του αγώνα είχε προκαθορισμένη εξέλιξη και κατάληξη, λόγω της χαώδους διαφοράς δυναμικότητας. Οι Αμερικάνοι «άγγιξαν» τους 100 πόντους στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα και πρόσφεραν θέαμα, χωρίς να χαλαρώσουν την απόδοση τους σε κανένα σημείο και ο τεχνικός τους.
Η Σερβία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και την σαφή της ανωτερότητα έναντι των Φιλιππίνων, νίκησε με 87-60  και προκρίθηκε στα προμητελικά της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία που απέκλεισε την Αυστραλία.Η Λιθουανία είχε αμυντική αποτελεσματικότητα στο καταλληλότερο σημείο του αγώνα που ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Αυστραλία, την οποία νίκησε (91-74) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι αντοχές της Σενεγάλης διέρκησαν μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο και ο Καναδάς έχοντας εύρυθμη κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχες επιθετικές επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια του, νίκησε 90-79 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση.