Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ο Καραλής έμεινε εκτός τελικού στο επί κοντώ-τέταρτη θέση με πανελλήνιο ρεκόρ η Ντρισμπιώτη

καραλης
 clock 10:56 | 23/07/2022

Ο Εμμανουήλ Καραλής συμμετείχε σήμερα στον προκριματικό του επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον. Ο νεαρός αθλητής, στην τρίτη διοργάνωση της καριέρας του, ολοκλήρωσε τον αγώνα του με άλμα στα 5,50 μέτρα, που του έδωσε την 22η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Συμεωνίδη ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5,50μ., ύψος που πέρασε με την δεύτερη προσπάθεια. Ο πήχης στη συνέχεια πήγε στα 5,65μ., ύψος που αν ο αθλητής μας περνούσε θα αποτελούσε φετινό του ρεκόρ. Ο Καραλής θα συνεχίσει την προετοιμασία του με στόχο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.

Ο αθλητής στο τρίτο του άλμα στα 5,65 μ. χτύπησε το χέρι του, ωστόσο δεν φάνηκε να είναι είναι κάτι σοβαρό. “Είχα ένα ατύχημα στο τρίτο άλμα, θα πάω στο γιατρό να δω αν είναι κάτι ανησυχητικό. Ένοιωθα καλά σήμερα, όμως, δε μου βγήκε. Προχωράω και συνεχίζω για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα”, είπε ο αθλητής στη μεικτή ζώνη.

Συγκλονιστική Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και τέταρτη θέση με πανελλήνιο ρεκόρ

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στη διάρκεια της όγδοης ημέρας του Παγκόσμιου πρωταθλήματος στο Όρεγκον.

Η πρωταθλήτρια μας τερμάτισε στην τέταρτη θέση στον τελικό των 35χλμ. βάδην με 2.41.58 πετυχαίνοντας τη σημαντικότερη διάκριση στην καριέρα της, ένα χρόνο από την όγδοη θέση στους ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο στα 20χλμ. Βάδην. Η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου επέλεξε από τα πρώτα χιλιόμετρα να μείνει στα πρώτα γκρουπ. Μάλιστα πέρασε στην τέταρτη θέση το 7ο χιλιόμετρο, το 10ο χιλιόμετρο βρέθηκε στην 5η και το 20ο στην έβδομη θέση με 1.34.24. Η Ντρισμπιώτη είναι ιδιαίτερα δυνατή στα τελευταία χιλιόμετρα κι έτσι κατάφερε να περάσει τα 30χλμ. στην έκτη και να προσπεράσει στα τελευταία πέντε χιλιόμετρα δύο ακόμη αθλήτριες. Η Ντρισμπιώτη ταξίδεψε στο Όρεγκον με 2.47.48 από τις 23/1/22, που ήταν το πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα μέχρι σήμερα που το βελτίωσε με μια συγκλονιστική επίδοση.

Η 38χρονη αθλήτρια κατάφερε τα τελευταία χρόνια να ανεβάσει ακόμη περισσότερο το αγωνιστικό της επίπεδο και στο τέταρτο παγκόσμιο της καριέρας της να πετύχει τη μεγαλύτερη δική της διάκριση, αλλά και τη σημαντικότερη της χώρας μας στα αγωνίσματα του βάδην.

Μέχρι σήμερα την καλύτερη εμφάνιση σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στα 20χλμ. βάδην, είχε η Αθήνα Παπαγιάννη, που ήταν έκτη το 2005 στο Ελσίνκι, ενώ στο Παρίσι το 2003 η Αθανασία Τσουμελέκα ήταν στην έβδομη θέση.

ντρισμπιώτη

“Ήταν πραγματικά πολύ ωραία κούρσα. Ήξερα πως μπορούσα να κάνω μία γρήγορη κούρσα, όχι τόσο γρήγορη. Βγήκε ένα σπουδαίο πανελλήνιο ρεκόρ. Οι συνθήκες ήταν πολύ καλές. Χάρηκα πάρα πολύ με το σημερινό αγώνα. Νιώθω πολύ ικανοποιημένη γιατί κατάφερα να συναγωνιστώ και να νικήσω, αθλήτριες που θαύμαζα όλα αυτά τα χρόνια”, είπε η Ντρισμπιώτη στις δηλώσεις της στην ΕΡΤ, μετά τον τερματισμό της και συμπλήρωσε: “Το χάλκινο μετάλλιο δεν ήταν τόσο μακριά. Από την αρχή επέλεξα να κάνω μια γρήγορη κούρσα. Δεν ήξερα αν θα αντέξω το ρυθμό, ωστόσο το πάλεψα και βγήκε μια μεγάλη επίδοση. Το επίπεδο του αγώνα ήταν πολύ υψηλό και οι τρεις πρώτες αθλήτριες πέτυχαν σπουδαίες επιδόσεις”. Η Ντρισμπιώτη, έχοντας δίπλα της την Χριστίνα Παπαδοπούλου, αναφέρθηκε και στις συναθλήτριες της. “Παίρνω δύναμη από αυτές. Η μία στηρίζει την άλλη. Τα κορίτσια με αγαπάνε, τις στηρίζω με στηρίζουν. Η ατμόσφαιρα εδώ ήταν πολύ καλή. Ήρθε και η οικογένεια μου να με δει. Ο σύζυγος μου ήταν εδώ και με στήριζε σε όλο τον αγώνα. Ακόμη και οι Ισπανοί με στήριζαν. Ήταν μοναδική εμπειρία”.
Η Ντρισμπιώτη μετά την σπουδαία εμφάνιση στο Όρεγκον στρέφει το ενδιαφέρον της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου. “Στο Ευρωπαϊκό θα παλέψω για κάτι πολύ καλό, μακάρι να βγει”
, είπε.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Παγκόσμιο ρεκόρ από την ΜακΛάφλιν στα 400 μέτρα με εμπόδια (Βίντεο)

Super League: Νέα δεδομένα, υποβιβάζονται δύο ομάδες και η 12η θα παίζει μπαράζ