Αθλητικά

Παγκόσμιο Κύπελλο: Δείτε πώς έχουν διαμορφωθεί η όμιλοι της Β’ φάσης

mudobasket.jpg

Ήδη έχουν γίνει γνωστές οι 12 από τις 16 ομάδες που θα βρίσκονται στη Β' φάση των ομίλων και έχουν αρχίσει να σχηματίζονται οι τέσσερις όμιλοι.
 
 Τέσσερα «εισιτήρια» ψάχνουν κάτοχο, 12 ομάδες έχουν ήδη προκριθεί και έχουν διαμορφωθεί οι τέσσερις όμιλοι στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.  

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Βραζιλία, έπεσε στο 1-1 στον ΣΤ' όμιλο και μπήκε σε περιπέτειες σε ό,τι αφορά το μέλλον της στη διοργάνωση. Αρχικώς, καλείται να κερδίσει τη Νέα Ζηλανδία (5/9, 15:00) για να μην μείνει εκτός της φάσης των 16 και να ακολουθήσει τη «σελεσάο» στο Group K.
Στη φάση των «16» δημιουργούνται τέσσερις νέοι όμιλοι των τεσσάρων ομάδων.
Α' και Β' όμιλος θα τεθούν αντιμέτωποι στην πόλη Φοσάν (Group I), Γ' και Δ' όμιλος στη Γουχάν (Group J), Ε' και ΣΤ' όμιλος στη Σενζέν (Group K), Ζ' και Η' όμιλος στη Ναντζίνγκ (Group L) ενώ όλα τα αποτελέσματα μεταφέρονται στον β' γύρο.
Από τους ομίλους της φάσης των 16 προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι. 
Δείτε πώς έχουν διαμορφωθεί μέχρι στιγμής οι τέσσερις όμιλοι από τις ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί.
Group I
Πολωνία
Αργεντινή
Ρωσία
-
Group J
Ισπανία
Σερβία
Ιταλία
-
Group K
ΗΠΑ
Βραζιλία
-
-
Group L
Γαλλία 
Δομινικανή Δημοκρατία
Αυστραλία
Λιθουανία
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα
Α ΟΜΙΛΟΣ
Πολωνία – Βενεζουέλα ………..80-69
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα ……..55-70
Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστου……. 87-71
Κίνα – Πολωνία………………………..76-79(παρ)
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11.00: Ακτή Ελεφαντοστού- Πολωνία (ΕΡΤ Play 1)
15.00: Βενεζουέλα-Κίνα(ΕΡΤ Play 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Πολωνία …………..159-145 ………….4
Kίνα ………………146-134 …………3
Βενεζουέλα ……….156-151………….. 3
Ακτή Ελεφαντοστού ….. 126-157………. 2
Β ΟΜΙΛΟΣ
Ρωσία – Νιγηρία…………..82-77
Αργεντινή - Νότια Κορέα…….95-69
Νιγηρία – Αργεντινή ………….81-94
Νότια Κορέα – Ρωσία ………..73-87
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία ERT.GR
15:30 Ρωσία – Αργεντινή ΕΡΤ Sports
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αργεντινή …………..189-150 ………4
Ρωσία ………………..169-150 ………4
Νιγηρία ……………..158-176……….. 2
Νότια Κορέα ………… 142-182 ………2
Γ ΟΜΙΛΟΣ
Ιράν - Πουέρτο Ρίκο …………..81-83
Ισπανία – Τυνησία……………. 101-62
Τυνησία - Ιράν …………………79-67
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία …………63-73
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία ΕΡΤ Sports
15:30 Ισπανία – Ιράν ERT.GR
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ισπανία ………. 174-125 ……….4
Πουέρτο Ρίκο ……..146-154 …….3
Τυνησία …………. 141-168……… 3
Ιράν ……………… 148-162 ………..2
Δ ΟΜΙΛΟΣ
Αγκόλα - Σερβία ............(59-105)
Φιλιππίνες - Ιταλία......... (62-108)
Ιταλία – Αγκόλα .................92-61
Σερβία – Φιλιππίνες ..........126-67

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες ΕΡΤ2
14:30 Ιταλία – Σερβία ΕΡΤ2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Σερβία .................. 231-126 ..........4
Ιταλία ....................200-123.......... 4
Αγκόλα ................120-197 ............2
Φιλιππίνες ............ 129-234 ..........2
Ε ΟΜΙΛΟΣ
Τουρκία – Ιαπωνία.........(86-67)
Τσεχία – ΗΠΑ ...............(67-88)
Ιαπωνία – Τσεχία.......... (76-89)
ΗΠΑ – Τουρκία ...........93-92 (παρ)
Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:30 Τουρκία – Τσεχία ΕΡΤ2
15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία ΕΡΤ2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΗΠΑ ............... 181-159 .......4
Τουρκία .........178-160 .........3
Τσεχία ............ 156-164..........3
Ιαπωνία ............143-175....... 2
ΣΤ ΟΜΙΛΟΣ
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία ........(94-102)
Ελλάδα – Μαυροβούνιο............ (85-60)
Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία ......(83-93)
Βραζιλία - Ελλάδα....................... 79-78

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο ΕΡΤ Sports
15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία ΕΡΤ Sports
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βραζιλία ...................181-172...... 4
Ελλάδα .....................163-139 .......3
Νέα Ζηλανδία ........... 187-185 .......3
Μαυροβούνιο .............143-178 ......2
Η ΟΜΙΛΟΣ
Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία.......(80-76)
Γαλλία – Γερμανία ....................................(78-74)
Γερμανία - Δομινικανή Δημοκρατία...... (68-70)
Ιορδανία - Γαλλία..................................... 64-103

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:30 Γερμανία – Ιορδανία ERT.GR
15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία ERT.GR
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γαλλία ...............................181-138........ 4
Δομινικανή Δημοκρατία ....150-144 ........4
Γερμανία .............................142-148 ..........2
Ιορδανία ............................140-183 ........2
Θ ΟΜΙΛΟΣ
Καναδάς – Αυστραλία....................(92-108)
Σενεγάλη – Λιθουανία................... (47-101)
Αυστραλία - Σενεγάλη.................... (81-68)
Λιθουανία - Καναδάς .......................92-69

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
10:30 Καναδάς – Σενεγάλη ERT.GR
14:30 Λιθουανία – Αυστραλία ΕΡΤ3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Λιθουανία................ 193-116....... 4
Αυστραλία ...............189-160...... 4
Καναδάς ..................161-200........ 2
Σενεγάλη ................115-182......... 2
* Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στη δεύτερη φάση. Οι ομάδες που θα αποκλειστούν παίζουν για τις θέσεις 17-32

Αθλητικά

Νάστος: «Ο ΟΦΗ θα καταθέσει ένα σεβαστό ποσό, το παν η αλληλεγγύη»

nastos.png

Ο Ανέστης Νάστος ανήγγειλε μέσα από τον τηλεμαραθώνιο του ΠΣΑΠ και του gazzetta.gr την κίνηση του ΟΦΗ να καταθέσει ένα σημαντικό ποσό στηρίζοντας το εγχείρημα και έστειλε μήνυμα αλληλεγγύης.  

Ο αρχηγός του ΟΦΗ εκπροσώπησε τους Ομιλήτες στον τηλεμαραθώνιο και ανακοίνωσε ότι ο σύλλογος θα καταθέσει σημαντικό ποσό στο πλαίσιο του εγχειρήματος. Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ανέστης Νάστος:

«Το πιο σημαντικό είναι η αλληλεγγύη, ο συνάνθρωπος και αξίζουν συγχαρητήρια στον ΠΣΑΠ, σε όλους τους ποδοσφαιριστές και τους αθλητές. Εμείς σαν παίκτες του ΟΦΗ θα καταθέσουμε ένα σοβαρό ποσό, κάνω έκκληση στους ανθρώπους του Ηρακλείου ότι το μόνο που έχουν να κάνουν, είναι να στείλουν ένα sms».