Ολυμπιακός Βόλου-Απόλλων Πόντου 1-0: Πρόκριση με Ρόκα...

clock 19:25 | 09/10/2019

Την νίκη με 1-0 πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα τον Απόλλωνα Πόντου στο Αλκαζάρ, για το Κύπελλο Ελλάδος ,χάρη σε γκολ του Στάθη Ρόκα.

Οι Πόντιοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο δωδέκατο λεπτό του ματς με σουτ του Μπρίτο, με τους Βολιώτες να απαντούν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Φαζού και εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου.
Ο Θωμάς Γράφας έβαλε μέσα τον Ρόκα στο πεντηκοστό λεπτό της αναμέτρησης και εκείνος επτά λεπτά μετά με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας.
Ο Απόλλων προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά ο τερματοφύλακας των θεωρητικά γηπεδούχων Γιδόπουλος μπλόκαρε το σούτ του Ολαιτάν και το φάουλ του Μπρίτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης (90+5’ Δεινόπαπας), Τσίτας, Ντούνης (79’ Λάσκαρης), Πόζογλου (50’ Ρόκας).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Καλογέρης (64’ Πουρτουλίδης), Καλαϊτζίδης (64’ Δόρης), Λουφάκης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.