Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 74-76: Κρίμα κι άδικο(vid)

clock 23:15 | 28/01/2021

Αν και χωρίς Παπανικολάου-Βεζένκοβ και με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά στο τέλος «λύγισε» (76-74) από την Μπαρτσελόνα, μέσα στο ΣΕΦ και έπεσε στο 11-12 για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα τρελό φινάλε, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Μάρτιν στο πρώτο φόλοου κι ο Σλούκας στο δεύτερο, με τον Πρίντεζη να σκοράρει με την τέταρτη προσπάθεια αλλά το χρονόμετρο να έχει αδειάσει. Στο 17-6 ανέβηκαν οι Καταλανοί που μετρούν αισίως έξι σερί θετικά αποτελέσματα, έχουν ξεπεράσει όσα έγιναν με τον Τομά Ερτέλ, έχουν ξανά τον Νίκολα Μίροτιτς στη σύνθεσή τους και δείχνουν πια το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Βιαστικοί στο πρώτο μέρος, οι Πειραιώτες είχαν 1/12 τρίποντα, δεν εκμεταλλεύθηκαν τα εννέα επιθετικά τους ριμπάουντ, έκαναν εύκολα λάθη και την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα έπαιζε με υπομονή και στις δύο άκρες του παρκέ, κυκλοφορούσε τη μπάλα, έβρισκε την έξτρα πάσα και έβαζε τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Εντελώς άλλο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη σούπερ άμυνα του Ολυμπιακού να οδηγεί σε επί μέρους σκορ 23-10 για το προσπέρασμα, στις λεπτομέρειες κρίθηκε στο τέλος το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Νομοσχέδιο: Κατάργηση της Football League, απελευθέρωση ερασιτεχνών αθλητών στα 18

Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-1: Δεν χαμογέλασε κανένας(βαθμολογία-vid)