Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 1-0: Συνεχίζεται το όνειρο μέσω του Europa League

clock 00:00 | 12/12/2019

Τεράστια πρόκριση για τον Ολυμπιακό μετά από ένα δραματικό παιχνίδι. Οι Πειραιώτες νίκησαν 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα που έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν δοκάρι με τον Ελ Αραμπί.

Έσπασαν καρδιές στο Καραϊσκάκη για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη με σκορ 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 86'. Ήταν ένα δραματικό ματς στο οποίο ο Αστέρας έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στην επανάληψη με τον σκόρερ του, τον Ελ Αραμπί. Οι Πειραιώτες έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες με πρωταγωνιστή σε αυτές τον Ποντένσε και τελικά βρήκαν το γκολ από την άσπρη βούλα. Έτσι ο Ολυμπιακός συνεχίσει στην Ευρώπη (φάση των 32)και τον Φλεβάρη παίρνοντας μία πολύ μεγάλη πρόκριση σε ένα δραματικό παιχνίδι.

Σκόρερ: 87' πεν. Ελ Αραμπί

Κίτρινες: 29' Καμαρά, 42' Γκιγιέρμε, 45' Ποντένσε, 59' Ρόντιτς, 70' Ντέγκενεκ, 86' Γιάντερ

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά (61' Γκερέρο), Ποντένσε, Μασούρας (71' Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90' Μπενζιά)

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Ντέγκενεκ, Ίβανιτς, Μάριν, Γκαρσία, Τομανέ (58' Φαν Λα Πάρα), Μιλούνοβιτς, Βουκάνοβιτς (65' Μπόακε), Πέτροβιτς, Ρόντιτς (82' Γιαντέρ), Γκόμπελιτς.