Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Το ασημένιο η εκπληκτική Εθνική πόλο, ήττα στον τελικό από Σερβία(vid)

ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΟ
 clock 11:35 | 08/08/2021

H Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών πάλεψε με όλες της, τις δυνάμεις στον τελικό αλλά ηττήθηκε απο τη Σερβία με 13-10, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο.

Η παρουσία της βέβαια στο Τόκιο είναι ούτως ή άλλως απόλυτα επιτυχημένη, γράφοντας ιστορία, μιας κι έφερε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο σε ομαδικό σπορ στους άνδρες σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παράλληλα πρόκειται και για το μόλις δεύτερο συνολικά, μετά από εκείνο της Εθνικής πόλο γυναικών το 2004 στην Αθήνα, όταν είχε κατακτήσει επίσης το ασημένιο μετάλλιο.

Η Σερβία ηταν εντυπωσιακή σε επίπεδο αποτελεσματικότητας στο πρώτο 8λεπτο και προηγήθηκε με 6-3

Η Ελλάδα βελτιώθηκε πολύ αμυντικά στο δεύτερο οκτάλεπτο και ισοφάρισε σε 7-7, πριν οι Σέρβοι προηγηθούν με 8-7.

Αμφίροπο το τρίτο οκτάλεπτο με τους Σέρβους να διατηρούν το προβάδισμα με 10-9

Στο τελευταίο 8λεπτο η Σερβία ηταν καλύτερη και κράτησε τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο (13-10)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ευχαριστημένος εμφανίζεται ο Μπαχ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Oι ΗΠΑ το χρυσό στο μπάσκετ, 87-82 τη Γαλλία! (vid)