ΟΦΗ: Τραγική εμφάνιση, ήττα 1-0 από την Κηφισιά και αποκλεισμός από το Κύπελλο(vid)

ΚΗΦΙΣΙΑ -ΟΦΗ
 clock 16:52 | 20/10/2022

Εικόνα ντροπή για τον ΟΦΗ που ηττήθηκε με 1-0 από την Κηφισιά (πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας) τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 παίκτες, τρεις τραυματίες και μηδέν φάσεις σε 94 λεπτά αγώνα.Ετσι αποκλείστηκε απο το Κύπελλο Ελλάδας με ευθύνη όλων όσων ασχολούνται με την ομάδα!!!

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, το συγκρότημα των βορείων προαστίων της Αθήνας ήταν καλύτερο στο β΄ μέρος, σκόραρε στο 64΄ με κοντινή προβολή του Κουιρουκίδη, μετά από γύρισμα του Νοικοκυράκη, και στη συνέχεια είχε ευκαιρίες να βρει και δεύτερο γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νίκος Νιόπλιας είδε τρεις ποδοσφαιριστές του να αποχωρούν τραυματίες: τον Γιαννούλη, τον Μεγιάδο και τον Ντιουσέ. Ο τελευταίος, μάλιστα, δεν αντικαταστάθηκε, αφού ο ΟΦΗ δεν είχε δικαίωμα για άλλη αλλαγή (είχε χρησιμοποιήσει και τα τρία «παράθυρα» που του δίνει ο κανονισμός), με συνέπεια η κρητική ομάδα να τελειώσει το ματς με δέκα παίκτες.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο από τον ΟΦΗ που δεν μπορούσε ν’ αποκτήσει ρυθμό ενώ η επιλογή του Νιόπλια με την διάταξη 3-4-3  δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο.Ο ΟΦΗ αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα, κυρίως στον άξονα.

Ο ΟΦΗ του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ κακός, δίχως να έχει καμία συνοχή στο παιχνίδι του, καθόλου ρυθμό και μηδέν φάσεις σε ολόκληρο το 45λεπτο παρότι ο Νιόπλιας άλλαξε την διάταξη της ομάδας του, μετά το 30′, σε 3-5-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ βγήκε ακόμα χειρότερος από ότι στο πρώτο, δίχως καμία συνοχή στο παιχνίδι του έχοντας μια ανούσια κατοχή της μπάλας που δεν του έδινε τίποτα απολύτως. Η Κηφισιά ήταν άριστα οργανωμένη αμυντικά και ανασταλτικά με τον ΟΦΗ να μην έχει δημιουργήσει καμία ευκαιρία απολύτως.

Η εικόνα αποσύνθεσης του ΟΦΗ συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα σε μια ομάδα που έδειχνε σκορποχώρι μέσα στο γήπεδο. Στο 80′ ο Ντιουσέ αισθάνθηκε ενοχλήσεις, ο ΟΦΗ δεν είχε δικαίωμα για άλλη αλλαγή συνεχίζοντας το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο μέχρι το τέλος. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον ΟΦΗ να γνωρίζει έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό και την Κηφισιά να παίρνει μια δίκαιη νίκη – πρόκριση.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Σωτηράκος, Νοικοκυράκης, Παπασάββας (86' Βαφέας), Πέιος, Να, Πρίτσας (77' Γκίνη), Τετέι, Κουιρουκίδης (75' Καλέργης)

ΟΦΗ: Στίβενς, Λάρσον, Πασαλίδης (67' Μπαλογιάννης), Βούρος, Γιαννούλης (35' λ.τ. Διαμαντής), Τοράρινσον (67' Τζου), Μεγιάδο (59' λ.τ. Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ, Γκερέρο, Ντουρμισάι

Volley League: Μια θέση στην πρώτη εξάδα ο στόχος του ΟΦΗ