Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Λεβαδειακό, Λαμία, Καλλιθέα,Καλαμάτα,Ατρόμητο και Πανσερραϊκό(vid)

levadiakow
 clock 17:42 | 19/10/2022

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, από γκολ του Πεδρόσο, ο Λεβαδειακός νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας. Μία κεφαλιά του Νίκα στο 25΄ και ένα κοντινό σουτ του Σκβάρκα στο 44΄ έφεραν την ανατροπή για την ομάδα της Βοιωτίας, που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο β΄ ημίχρονο και κράτησε τη νίκη.

Το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου «σφράγισε» και η Λαμία, που νίκησε 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας, χάρη σε γκολ του Προβυδάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ (26΄) και του Μαρμεντίνι (60΄), ενώ η Καλλιθέα με σκόρερ τον Σαντάνα νίκησε 1-0 στη Νέα Σμύρνη τη Βέροια, που είχε δύο δοκάρια.

Η πρώτη έκπληξη στο φετινό Κύπελλο Ελλάδος είναι γεγονός, με την Καλαμάτα να «πετάει» εκτός διοργάνωσης τον Παναιτωλικό στα πέναλτι! Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 30’ με τον Φλόρες, η Καλαμάτα «απάντησε» με τα γκολ του Ρόβα στο 36’ και το 39’ και με τον Φλόρες να σκοράρει ξανά, στο 70’, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν(2-2) στην παράταση. Εκεί, το σκορ έμεινε 0-0, με την Καλαμάτα να παίρνει την μεγάλη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι με τον Ταΐρη να πραγματοποιεί δύο αποκρούσεις.Ο Πανσερραϊκός πήρε μία επική πρόκριση κόντρα στην Παναχαϊκή, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Κατσαντώνη στο 90+10’ και στη συνέχεια πήρε την πρόκριση με 5-2 στην παράταση.

Ο Ατρόμητος ήταν ο μεγάλος νικητής στη «μάχη» με τον Αστέρα Τρίπολης, θριαμβεύοντας με 3-1 στην παράταση (0-0 κ.α.) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και παίρνοντας με εμφατικό τρόπο την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι τρεις «χρυσές» αλλαγές του Κρις Κόλμαν -Κλωναρίδης, Κιάρτανσον και Μουνίθ- «σφράγισαν» τη μεγάλη νίκη της περιστεριώτικης ομάδας, ισοφάρισε προσωρινά για τον  Αστέρα ο Καστάνιο, αλλά έμεινε εκτός, απογοητεύοντας για άλλο ένα παιχνίδι...

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των νοκ-άουτ αγώνων της 5ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Βόλος-Ιωνικός                         4-0 (19΄, 42΄ Κούτσιας, 62΄ Μεταξάς, 79΄ Οζέγκοβιτς)

Καλαμάτα-Παναιτωλικός          4-3  πεν (κ.α. 2-2)
(35΄, 38΄ Ρόβας - 30΄, 78΄ Φλόρες)

Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή                5-2 παρ. (κ.α. 2-2)

(40΄ πεν. Σαϊντ, 90+10΄ Παντεκίδης, 104΄ Μούργος, 110΄ αυτ. Τσακμάκης, 114΄ Σοφιανός - 62΄ Μπουρλάκης, 65΄ Μυτίδης)

ΑΕΛ-Λεβαδειακός                       1-2
(7΄ Πεδρόσο - 25΄ Νίκας, 44΄ Σκβάρκα)

Καλλιθέα-Βέροια                             1-0
(42΄ Σαντάνα)

Αλμωπός Αριδαίας-Λαμία                0-2
(26΄ Προβυδάκης, 60΄ Μαρμεντίνι)

Αστέρας Τρ-Ατρόμητος              1-3 παρ(κ.α  0-0)

(105΄ Καστάνιο-94΄Κλωναρίδης, 112΄ Κιάταρσον,120΄Μουνίθ )

Κηφισιά-ΟΦΗ                                          20/10 (15:00)
Ιωνικός Ιωνίας-Απόλλων Παραλιμνίου   20/10 (16:00)
Πανελευσινιακός-Απόλλων Πόντου       20/10 (16:00)
Αγιος Νικόλαος-Αλμυρός               20/10 (16:00)
ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα                             20/10 (19:00)

* Από την επόμενη φάση θα μπουν στη διοργάνωση και οι ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα της περυσινής Super League (Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός).

ΕΠΟ: Στέλνει το βίντεο για το πέναλτι στο «Καραϊσκάκη» στην UEFA

Εθνική μπάσκετ: Στο Ηράκλειο το ματς με Λετονία για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ