ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Έκανε το πρώτο βήμα για τη σωτηρία του (VIDEO)

οφη πας
 clock 19:09 | 03/04/2021

Ο ΟΦΗ αν και έχανε στο ημίχρονο με 1-0, νίκησε τον ΠΑΣ με 2-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη Super League. Ήταν η πρώτη νικη της Κρητικής ομάδας μετά τις 7 Ιανουαρίου επί της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο παιχνίδι, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παμλίδης πέτυχε το 0-1 για τον ΠΑΣ. Οι Κρητικοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε εννέα λεπτά.

Στο 52’ ο Σαρδινέρο με λόμπα ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 61’ ο Σολίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-1, ξεσπώντας σε κλάματα στη συνέχεια, λόγω της πίεσης που υπάρχει τους τελευταίους μήνες στον ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ήθελε από νωρίς να δείξει τις προθέσεις του και στο 6’ ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ, αλλά ο Πίρσμαν με προβολή απομάκρυνε σωτήρια. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά στο 20’ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν, όταν ο Κάργας απομάκρυνε την κεφαλιά του

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με αρκετά φάουλ και λάθη των παικτών στη μεσαία γραμμή. Στο 45’ ένα σουτ του Κάστρο δεν βρήκε στόχο, αλλά στο 45+2’ ο Παμλίδης από κοντά πλάσαρε για το 0-1, μετά από ασθενή απόκρουση του Βάτερμαν σε σουτ του Καρτάλη.

Ανατροπή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε με στόχο την ισοφάριση και αυτή δεν άργησε να έρθει. Στο 52’ ο Σαρδινέρο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κάργα και με ωραία λόμπα ισοφάρισε σε 1-1.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των Κρητικών και στο 58’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κάργα μέσα στην περιοχή. Ο Σολίς στο 61’ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, κάνοντας το 2-1.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τα δύο γκολ του ΟΦΗ επιχείρησε να απαντήσει, έχοντας κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Οι Κρητικοί είχαν δώσει χώρο στους αντιπάλους του. Ο Μιλιντσεάνου πήρε κάποια σουτ, αλλά χωρίς να νικήσει τον Βάτερμαν.

Στο 88’ ο Φερέιρα τραυματίστηκε την ώρα που ήθελε να κάνει σουτ και έγινε αλλαγή. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον ΟΦΗ να παίρνει σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να αποφύγει τον υποβιβασμό.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Στάρτζεον, Γρίβας (46’ Φερέιρα / 90’ Βαφέας), Σολίς (76’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Καρτάλης, Μπρένερ (58’ Μιλιντσεάνου), Ελευθεριάδης (46’ Νάουμετς), Παμλίδης.

Εργοτέλης-Τρίκαλα 2-3: Από ήττα σε ήττα (video)- Νίκη για τα Χανιά

Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Βολική ισοπαλία (video)