ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Δεν αξιοποίησε την υπεροχή του (βίντεο)

οφη πασ
 clock 18:59 | 04/02/2023

ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στο 0-0, στο παιχνίδι που έγινε κάτω από συνεχή βροχή και με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League

Όλα έγιναν στις καθυστερήσεις. Ο Παντελάκης αποβλήθηκε στο 94', ο Φελίπε σκόραρε στο 96' αλλά μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τη δική του μεγάλη στιγμή, αλλά κανείς δεν βρήκε γκολ στο 0-0 του βροχερού «Γεντί Κουλέ» με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Στο 3’ ο Τοράλ αστόχησε, όπως και στο 5’ ο Μπάκιτς. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το γκολ στο 13’. Ο Νίνης έκανε την σέντρα και ο Παμλίδης σε ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να εκτελέσει για το 0-1.

Στο 18’ ο ΟΦΗ έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Λάρσον από καλή θέση ούτε ευστόχησε, ούτε βρήκε συμπαίκτη για να σπρώξει κάποιος τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 30’ οι Κρητικοί απείλησαν εκ νέου, αλλά ο Ντίκο αστόχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη καλή στιγμή, πάλι με τον Παμλίδη. Στο 51’ ο Παμλίδης σε διαγώνιο σουτ δεν βρήκε στόχο, ενώ και ο Μορέιρα δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Στο 65’ η κοντινή κεφαλιά του Ντίκο έφυγε άουτ στην πρώτη καλή στιγμή του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, που λόγω και του αέρα δεν βοήθησε να έχει ρυθμό. Στο 79’ γύρισμα του Λάρσον ο Καραχάλιος έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 82’ ο Μπάλαν εκτέλεσε και ο Μανδάς απέκρουσε σε κόρνερ.

Αποβολή

Στο 94' ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με δέκα παίκτες, εξαιτίας αποβολής του Παντελάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ακυρώθηκε γκολ του Φελίπε!

Όλα έδειχναν 0-0, αλλά στο 97' έγινε η φάση που έκρινε το αποτέλεσμα. Ο Λουίς Φελίπε στόπαρε τη μπαλιά του Μεγιάδο, εντός περιοχής εκτέλεσε με το δεξί κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, διότι το var έδειξε ότι ο Βραζιλιάνος φορ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μετά τη λήξη του αγώνα αποβλήθηκε ο Τσιλιανίδης

Κίτρινες: Παντελάκης (ΠΑΣ), Μπάκιτς (ΟΦΗ), Καραχάλιος (ΠΑΣ), Πασαλίδης (ΟΦΗ)

Κόκκινες: 90+4' Παντελάκης (ΠΑΣ)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς - Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (83' Λουίς Φελίπε) - Λάρσον, Θοράρινσον (83' Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Ντιουσέ (72' Περέα), Μπάκιτς - Τοράλ, Ντίκο (72' Τσιλιανίδης)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας - Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος - Καραχάλιος, Ριενστρα, Νίνης (90+4' Λιάσος)- Μορέιρα (85' Σταματελόπουλος), Παμλιδης (69' Τζίμας), Μπαλαν.

Γ’ Εθνική: Νίκη του Γιούχτα στο ντέρμπι, ισοπαλίες για Πόρο και ΑΟΤ, ήττα του Αλμυρού

Α1 ΕΠΣΗ: Μεγάλη νίκη του Ρούβα στο Ατσαλένιο, 4-2 τον ΠΟΑ!