ΟΦΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1: Ηττα στις λεπτομέρειες(video)

clock 19:15 | 22/01/2020

Ο ΟΦΗ με γκόλ που δέχτηκε στισ καθυστερήσεις του α μέρους του αγώνα με τον Ολυμπιακό έχασε με 1-0 στο "Γεντί Κουλέ"..

Σε ένα γήπεδο που ο Ολυμπιακός πέρσι ηττήθηκε με σκορ 1-0 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση του τίτλου κατάφερε και πέρασε νικηφόρα με το ίδιο σκορ. Το γκολ του Μαντί Καμαρά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου,μετά απο κλέψιμο απο τον Γιαννούλη, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, μπορεί να μην ήταν καταιγιστικοί όπως σε άλλα ματς, όμως, αυτό που έχει σημασία αυτή τη στιγμή είναι οι βαθμοί.  Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, όμως ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στο Ηράκλειο.

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε του αγώνα με τον Σεμέδο να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά τη λήξη και να αποβάλλεται έπειτα από ένταση που δημιουργήθηκε με τον Σόουζα.

Ο Πορτογάλος αμυντικός του Ολυμπιακού, μετά του τέλος του αγώνα στο "Γεντί Κουλέ", έσπευσε να πάρει τη μπάλα του αγώνα από ένα ball boy. O πιτσιρικάς δεν του την έδινε και ο αμυντικός του Ολυμπιακού τον έριξε στο έδαφος!!!!

Ακολούθησε ένταση με πρωταγωνιστές τον Σόουζα(υπερασπίστηκε τον μικρό) και τον Σεμέδο, αλλά και άλλους ποδοσφαιριστές που μπήκαν στη μέση να τους χωρίσουν.

Ασίστ ο Ελ Αραμπί

Από το 30’ και μετά ο ΟΦΗ έβγαλε επιθετικότητα στο γήπεδο και πίεσε τον Ολυμπιακό. Κάπου εκεί ο Μαρτίνς βλέποντας ότι η ομάδα του δεν βρίσκει λύσεις έδωσε εντολή στον Μαντί Καμαρά να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να βγει πιο ψηλά για να πιέσει τον ΟΦΗ. Πράγματι από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΦΗ είχε αρχίσει να αισθάνεται τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σεμέδο έκανε το γέμισμα με στόχο τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πίεσε ωραία τον Γιαννούλη, του πήρε τη μπάλα και πάσαρε για τον Καμαρά, ο οποίος ήταν στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1.

Πίεσε ο ΟΦΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο δυνατά και έψαχνε το δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Πειραιά ήθελε να «κλειδώσει» τη νίκη και στο 51’ λίγο έλειψε να γίνει αυτό όταν ο Κουτρουμπής γύρισε άτσαλα τη μπάλα στον Σωτηρίου, που ήταν εκτός εστίας και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό του δοκάρι. Στο 55’ ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιμίκα στον Νέιρα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και φάνηκε πως δεν υπήρχε παράβαση. Στο 66’ φώναξε ο Ολυμπιακός για πέναλτι όταν ο Ελ Αραμπί με μαγική μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Σωτηρίου, αλλά και εδώ η φάση ήταν καθαρή. Όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που έβγαινε στην επίθεση και πίεζε τον Ολυμπιακό. Είχε μάλιστα ένα μεγάλο διάστημα που είχε κλείσει τους Πειραιώτες στα καρέ τους και τους πίεζε. Οι Κρητικοί περισσότερο ήταν φλύαροι .

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Σκόρερ: 45+1 Καμαρά

Κίτρινες: 30’ Νέιρα, 33’ Τσιμίκας, 64’ Ελαμπντελαουί, 67’ Σεμέδο

Κόκκινη: 90+ Σεμέδο

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλη, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Στάικος (74’ Σόουζα), Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο, Βαζ (86’ Νοικοκυράκης)

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά (76’ Σουντανί), Μασούρας (69’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.