ΟΦΗ - Ιωνικός 2-3: Πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη (video)

ΟΦΗ ΙΩΝΙΚΟΣ
 clock 16:54 | 19/03/2022

Ο ΟΦΗ πληρώνοντας τα πολλά αμυντικά του λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε στο Ηρακλειο από τον Ιωνικό με 3-2,στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Super League.

Ο Ιωνικός εξαργύρωσε το εκπληκτικό του πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην πίεση του ΟΦΗ και έφυγεε με τη σπουδαία νίκη από την Κρήτη που τον εκτινάσσει στο +11 από την προτελευταία θέση.

Οι Νικαιώτες ήταν άκρως εντυπωσιακοί στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 3-0, χάρις στα γκολ των Ρομαό (11΄), Μύγα (39΄) και Ντάλσιο (45΄), με τα δύο πρώτα τέρματα να προέρχονται από ασίστ του Αοσμαν.

Ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ στο 11'.Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ, φτάνει στο Ρομαό που με καρφωτή κεφαλιά νικά τον Επασί για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δε'υτερο γκολ στο 38'.O Mύγας έπιασε διαγώνιοσουτ σχεδόν από το ύψος της μεγάλης περιοχής που κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία της εστίας του Επασί (0-2).

Ο ιωνικός εκμεταλευόμενος την άσχημη εμφάνιση του ΟΦΗ, πέτυχε και τρίτο γκολ στο 45' με καταπληκτικό σουτ του Ντάλσιο.

Ο ΟΦΗ μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ωραία κεφαλιά του Φελίπε μετά από σέντρα του Ντε Γκουσμάν.

Ο ΟΦΗ μείωσε στο 56' με κοντινό σοθ του Ντουρμισάι σε 2-3.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Σελίμοβιτς (46΄ Γιαννούλης), Βούρος, Μαρινάκης (69΄ Τσιλιανίδης), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν (69΄ Μπουζούκης), Λάμπρου (46΄ Διαμαντής), Ντουρμισάι (76΄ Βαν Ντούινεν), Φελίπε.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Άοσμαν (68΄ Κιάκος), Λένις (90΄ Μάναλης), Τουράμ (77΄ Μάντζης)

Παγκόσμιο κλειστού στίβου: «Χρυσός» ο Τεντόγλου στο Βελιγράδι με άλμα ρεκόρ - η απονομή (vid)

Indian Wells: Στον τελικό η εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη (vid)