ΟΦΗ: Φιλική ήττα από την Έουπεν και προβληματισμός

clock 12:26 | 27/07/2014

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-1 από την Έουπεν  στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας του στην Ολλανδία. Το συγκεκριμένο παιχνίδι βέβαια δεν έγινε στην Ολλανδία αλλά στην έδρα της Έουπεν. Η αγωνιστική εικόνα του ΟΦΗ προβλημάτισε αρκετά ενώ τα πρώτα δυο γκολ προήλθαν από λάθη της άμυνας του ΟΦΗ. Η Έουπεν ήταν πιο έτοιμη αγωνιστικά και αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι. Η Βελγική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των «ασπρόμαυρων» και άνοιξε το σκορ στο 30΄ με τον Νταφούρ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 39’ ο Κουντό. Με το 2-0 έληξε το δεύτερο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Πετρόπουλος με πολύ ωραίο σουτ κεραυνό στο 47’  μείωσε για τον ΟΦΗ σε 2-1. Όμως ένα λάθος ξανά  από τους «ασπρόμαυρους» έδωσε στον Ροντρίγκες την ευκαιρία να κάνει στο 56’ το 3-1 για την Έουπεν.  Ο ΟΦΗ είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Φραγκουλάκη να μειώσει σε 3-2 αλλά τελικά αυτό δεν έγινε και το παιχνίδι έληξε με σκορ 3-1 υπέρ της Έουπεν. Η αρχική εντεκάδα του ΟΦΗ ήταν με τους : Δασκαλάκη, Αρτόλα, Μονιάκη, Φαζό, Μιλιάζες, Μακρή, Κάλαϊτζιτς, Σίσιτς, Κουτσιανικούλη, Πετρόπουλο και Περογαμβράκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τζενάρο Γκατούζο έκανε αλλαγή εκτός τους Φαζό, Μακρή, Κάλαιτζιτς και Σίσιτς  και πέρασε στο παιχνίδι τους Τριποτσέρη,  Δαμιανακη, Φραγκουλάκη και Μπανούση. Στο 60’ Στάθης και Ροβίθης μπήκαν στο παιχνίδι και βγήκαν οι Περογαμβράκης και Κουτσιανικούλης. Στο 83’ οι Μανιδάκης και Μαραθιανός πέρασαν στην θέση των Μιλιάζες και Πετρόπουλου.