ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 2-1: Πολύτιμη νίκη με χαμένο πέναλτι ,δοκάρι και θέαμα(vid)

OFI
 clock 16:54 | 13/02/2022

Πολύτιμη νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΟΦΗ επι του Βόλου. Μαγικά εξελλίσεται ο Φεβρουάριος για τον ΟΦΗ. Μετά από τον τραγικό Ιανουάριο (τέσσερις ήττες, μια ισοπαλία), οι "ασπρόμαυροι" έχουν το απόλυτο μέχρι στιγμής, αφού μετά τον Παναθηναϊκό, κέρδισαν και τον Βόλο (2-1). Μια λάθος έξοδος του Κλέιμαν και μια συνεργασία που «χάθηκε» η μπάλα, έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στους Ηρακλειώτες, με το γκολ του Φερνάντες να μην είναι αρκετό για να αποφύγουν την ήττα οι φιλοξενούμενοι. Με 10 τελείωσαν οι Θεσσαλοί (Μπαριέντος), δοκάρι και χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι!

Προβάδισμα με Βούρο

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, γίνεται γκολ στο «Γεντί Κουλέ». Εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου στο 19′ κακή έξοδο ο Κλέιμαν, ο Βούρος προλαβαίνει να έρθει σε επαφή με τη μπάλα με το κεφάλι και στη στέλνει στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον ΟΦΗ.

ΒΟΥΡΟΣ

Το γκόλ του Βούρου

Eκπληκτική ασίστ Νέιρα και 2-0 ο Τοράλ!

Ο Βόλος είναι εκείνος που προσπαθεί να αντιδράσει μετά το 1-0, αλλά οι Κρητικοί είναι εκείνοι που βρίσκουν και πάλι δίχτυα στο 33. Εκπληκτική ασίστ του Νέιρα στον Τοράλ, ο τελευταίος τελειώνει ωραία τη φάση και 2-0 ο ΟΦΗ!

Μειώνει ο Βόλος

Οι φιλοξενούμενοι μειώνουν (2-1) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μπαίνουν ξανά στο ματς. Ο Φερνάντες ταλαιπωρεί τον Μπαλογιάννη, στέκεται και τυχερός, αφού η μπάλα βρίσκει και στον Γιαννούλη και μαζεύει στο γκολ τη διαφορά των δύο ομάδων.

Οι Κρητικοί «βγάζουν» νέα εξαιρετική συνεργασία στο 63′ με Ντουρμισάι και Τοράλ, αλλά το σουτ του τελευταίου αυτή τη φορά, περνάει εκατοστά εκτός εστίας!

Με 10 ο Βόλος!

Τη στιγμή που η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, ο Μπαριέντος που ήταν «κιτρινισμένος» από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, βλέπει τις κάρτες του να «διπλώνουν», για φάουλ στον Μεγιάδο, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα, ο Βόλος κοντά στο 2-2. Σέντρα – σουτ του Νίνη στο 78′, δεν βρίκσει τη μπάλα ο Επασί, αλλά ούτε και ο Φαν Βερτ προ κενής εστίας, η μπάλα καταλήγει άουτ!

Δοκάρι και χαμένο πέναλτι για το 3-1!

Ούτε ο ΟΦΗ τελειώνει το παιχνίδι ένα λεπτό αργότερα στην εκτέλεση φάουλ του Γκαγιέγος. Ο Κλέιμαν αν και η μπάλα άλλαξε πορεία, δεν αιφνιδιάζεται και τη διώχνει σε κόρνερ! Ο τερματοφύλακας του Βόλου παραχωρεί και νέο κόρνερ ένα λεπτό αργότερα στο σουτ του Ντουρμισάι!
Μένει «άγαλμα« στο σουτ του Νέιρα στο 81′, αλλά στέκεται τυχερός αφού η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του!
Στο 85′ ο Παπαδόπουλος δίνει πέναλτι για χέρι του Φεράρι, αλλά ο Λάμπρου δεν μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν! Το πιάνει ο πορτιέρε των Θεσσαλών.

Παραλίγο «έμφραγμα»!

Ο ΟΦΗ δεν τελειώνει και παραλίγο να το «πληρώσει», όταν στις καθυστερήσεις ο Επασί κρατάει το 2-1 στο τετ-α-τετ με τον Ροσέρο!

Σκόρερ: 19′ Βούρος , 33′ Toράλ – 51′ Φερνάντες

Κίτρινες: 66′ Νέιρα, 75′ Φελίπε – 18′ Σοάρες, 45+2′ Μπαριέντος, 55′ Φερνάντες, 90+1′ Κλέιμαν

Κόκκινες: 70′ MπαριέντοςΗ Τσέλσι πρωταθλήτρια κόσμου, 2-1 στην παράταση την Παλμέϊρας (video)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): πασί, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Βούρος, Μαρινάκης, Ντε Γκουζμάν (75′ Στάικος), Μεγιάδο, Νέιρα (90′ Ουές), Τοράλ (68′ Φελίπε), Λάμπρου (89′ Μπουζούκης), Ντουρμισάι (68′ Γκαγιέγος).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο (89′ Ροσέρο), Άλχο, Γκουλέν (72′ Μπαρτόλο), Σοάρες (46′ Νίνης), Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μπαριέντος, Ρεγκατέν (61′ Koρέα), Φαν Βέερτ.

Η Τσέλσι πρωταθλήτρια κόσμου, 2-1 στην παράταση την Παλμέϊρας (video)

Super League: ''Διπλό'' Ιωνικού στην Τρίπολη, ισοπαλία στη Ριζούπολη (video)