ΟΦΗ - Βόλος 1-1: Νέα απώλεια στο Ηράκλειο - Ακυρώθηκαν με VAR τρία γκολ της Κρητικής ομάδας(βίντεο)

οφη βολος
 clock 20:25 | 24/11/2023

Ο ΟΦΗ παρέμεινε για 5ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με το Βόλο στο Ηράκλειο, στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής της Super League. Σε ένα παιχνίδι που μπήκαν πέντε γκολ, μέτρησαν μόνο τα δύο καθώς τρία γκολ του ΟΦΗ ακυρώθηκαν με τη χρήση του VAR. Η Κρητική ομάδα έκανε μέτρια εμφάνιση και δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο για ένα ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αλλά οι ευκαιρίες που δημιουργούσαν δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές. Στο 23′ προηγήθηκαν με τον Μαρινάκη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δέκα λεπτά αργότερα σκόραρε ο Ντίκο, αλλά το τέρμα επίσης ακυρώθηκε, αυτήν τη φορά από τον VAR, λόγω οφσάιντ

Στο 40 ο Βόλος πέτυχε γκολ με τον Κόμπα , το οποίο αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά το VAR το μέτρησε κανονικά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Βόλος έμεινε  με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Μοσκέρα στο 47'.

Τελικά κατάφερε στο 59' να ισοφαρίσει με κεραυνό του Τοράρινσον.

Στο 69′ ο Μωραΐτης βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε εύστοχα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά είδε τον VAR να ακυρώνει το τέρμα του.

Ο ΟΦΗ πίεσε ασφυκτικά την εστία του Κόστιτς και παρά το γεγονός ότι σκόραρε με τον Μεγιάδο στο 89′, είδε και αυτό το γκολ -δεύτερο δικό του και τρίτο συνολικά- να ακυρώνεται μετά από λίγο.

Έπειτα, στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων οι Κρητικοί κατασκήνωσαν έξω από την αντίπαλη περιοχή. Από το 90’+7′ έως το φινάλε μέτρησαν τέσσερις κλασικές φάσεις, με δύο εξ αυτών να σώζονται από τον Κόστιτς και άλλες δύο να περνούν οριακά έξω.

ΓΚΟΛ: 60′ Τοράρινσον – 40′ Κόμπα

Κίτρινες: 39′ Ντίκο, 45’+5′ Γκαγιέγκος, 85′ Μαρινάκης – 19′, 45’+1′ Γκαρσία, 24′ Κόμπα, 63′ Κόστιτς, 88 Μπαριέντος
Κόκκινη: –
Δοκάρι: –

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85′ Λάρσον), Αμπάντα (77′ Νέιρα), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγκος (46′ Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (62′ Ριέρα).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80′ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80′ Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (62′ Κορνέτ), Κίτσος (46′ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58′ Μύγας), Γκαρσία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Super League:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

EURO 2024 - Εθνική Ελλάδας: Εκτός έδρας θα παίξει αν περάσει στον τελικό των playoffs

Πογέτ: «Θέλω να παραμείνω στην Ελλάδα μέχρι το Μουντιάλ» (βίντεο)