Ο Πανιώνιος σταμάτησε το αήττητο σερί του Πλατανιά

clock 16:55 | 07/11/2015

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά στη Νέα Σμύρνη ,βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της Χανιώτικης ομάδας.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καραμάνο στο 8' για να ισοφαρίσει ο Ιτούα στο 51.Τη νίκη στον Πανιώνιο έδωσε ο Ανσαριφάρντ στο 80'.
Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση. Ηταν το 8ο λεπτό, όταν ο Μπουμάλ με ατομική ενέργεια από τα δεξιά, εξουδετέρωσε τους αντιπάλους του και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε παράλληλη σέντρα στην μικρή περιοχή του Πλατανιά, όπου ο Καραμάνος με «ζυγισμένη» κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στην συνέχεια, οι Κρήτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και ο αγώνας «άνοιξε», όμως οι άμυνες και οι δύο τερματοφύλακες, κράτησαν το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν, καθώς ισοφάρισαν με «το καλησπέρα». Στο 51ο λεπτό κέρδισαν κόρνερ από τα δεξιά, το εκτέλεσε ο Μιλούνοβιτς και με κοντινή κεφαλιά ο Ιτούα «έγραψε» το 1-1.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ -που ενδεχομένως- θα τους χάριζε και την νίκη, όμως οι Παπαδόπουλος και Σωτηρίου βρέθηκαν σε καλή ημέρα και ειδικότερα ο τερματοφύλακας του Πλατανιά που επενέβη αποτελεσματικά στα σουτ των Μπακασέτα (27`) και Οικονόμου (74`).

Τελικά η έμπνευση του Μαρίνου Ουζουνίδη να περάσει στον αγώνα τον Ανσαριφάρντ και να μετατρέψει το σύστημα σε 4-4-2 για τα τελευταία 20 λεπτά, αποδείχθηκε σωστή, καθώς στο 81ο λεπτό, ο Μπουμάλ με νέα ατομική προσπάθεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιρανό άσο, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες : Βλάχος, Μητρόπουλος - Μουνάφο, Κουλιμπαλί

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Μπακασέτας (73` Ανσαριφάρντ), Μπουμάλ, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Ρισβάνης, Καραμάνος (84` Μητρόπουλος), Βλάχος, Βιγιάλμπα (60` Μασούρας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Ιτούα (79` Δημήτρης), Μπανανά, Γκνιάτιτς (29` Μουνάφο), Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Γιακουμάκης (68` Ντίνας), Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο.