Αθλητικά

Ο Γιακουμάκης σκόραρε μετά από ένα χρόνο και οκτώ μέρες (video)

Στις 3 Μαρτίου 2020 η Γκόρνικ Ζάμπρζε ανακοίνωσε την απόκτηση του Γιώργου Γιακουμάκη, με τη μορφή δανεισμού από την ΑΕΚ. Ο Κρητικός επιθετικός είχε προλάβει να κάνει μόλις μία συμμετοχή, μέχρι που το πρωτάθλημα στην Πολωνία διεκόπη λόγω του κορονοϊού.

Το Σάββατο (30/5) ο 25χρονος στράικερ πραγματοποίησε τη δεύτερη εμφάνισή του με τη Γκόρνικ Ζάμπρζε, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λοτζ και ήταν μάλιστα αυτός που έγραψε το 0-1 με δυνατό σουτ από κοντά. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ μετά τις 22 Μαΐου 2019, όταν είχε σκοράρει με τον ΟΦΗ στο απίστευτο μπαράζ με τον Πλατανιά.

Με άλλα λόγια, σκόραρε ξανά μετά από ένα χρόνο και οκτώ ημέρες. Δείτε πώς:

Αθλητικά

Ο Σιδηρόπουλος σφυρίζει το ματς ΑΕΚ-ΟΦΗ

Την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ την Τετάρτη για την 7η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ ορίστηκε να διευθύνει ο Τάσος Σιδηρόπουλος, με βοηθούς τους Κωσταρά και Δημητριάδη, 4ο τον Κατσικογιάννη και διαιτητές VAR τους Παπαδόπουλο, Νικολαΐδη.

Τον πολύπειρο Σλοβένο, Νταμί Σκόμινα όρισε η ΚΕΔ να διευθύνει την αναμέτρηση της Τούμπας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Ο Σκόμινα ήταν διαιτητής στον περσινό τελικό του Champions League ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Τότεναμ (2-0), ενώ το 2017 είχε διευθύνει τον τελικό του Europa League μεταξύ Μαν. Γιουνάιτεντ και Άγιαξ (2-0).

Στις 27 Αυγούστου του 2019 ήταν στο Κράσνονταρ-Ολυμπιακός (1-2) για τη ρεβάνς των play offs του Champions League. Επίσης είχε σφυρίξει στην εντός έδρας νίκη με τη Μπενφίκα (1-0) την περίοδο 2013/14 για τους ομίλους του Champions League.

Ο Σκόμινα έχει διευθύνει άλλες δύο νίκες ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη, αμφότερες την περίοδο 2009/10. Πρώτα την νίκη της ΑΕΚ επί της Βασλούι με 3-0 για τα playoffs του Europa League, ενώ αργότερα μέσα στην χρονιά την εντός νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ρόμα με 3-2 για του «32» της διοργάνωσης.

Στο Άρης-Ολυμπιακός, ορίστηκε ο Κουτσιαύτης με βοηθούς τους οι Ψαρρής και Σινιοράκη, ενώ 4ος θα είναι ο Βάτσιος και στο VAR οι Τζοβάρας, Μπουξμπάουμ.