Skip to main content
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ντέρμπι αιωνίων στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Α1

Image
osfp_pao.jpg
 clock 10:41 | 17/10/2015
writer icon newsroom ekriti.gr

Μετά το πρόοσφατο ντέρμπι του Κυπέλλου, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός καλούνται να αναλύσουν τις... διαφορές τους, αυτή τη φορά για την 2η αγωνιστική της Α1, με γηπεδούχους όμως τους «πράσινους»,την ερχόμενη Δευτέρα (19/10, 20:30). 

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και οι παίκτες του προέρχονται από νίκη επί της Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ στο Ηράκλειο για την πρεμιέρα της Εuroleague και στο Μαρούσι θα μεταβούν με αυτοπεποίθηση, αφού με νίκη στην έδρα του αντιπάλου -αν τα καταφέρουν- θα έχουν αποκτήσει πλεονέκτημα στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Πέντε αναμετρήσεις που αρχίζουν στις 17:00 περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα (17/10). 

Το Ρέθυμνο θα επιδιώξει να διπλασιάσει τις νίκες του με θετικό αποτέλεσμα στη Ρόδο επί του Κολοσσού, ενώ το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα διεκδικούν στην μεταξύ τους αναμέτρηση Αρκαδικός και Άρης στην Τρίπολη. 

Ηττημένοι ήταν και οι Κηφισιά, ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα, με τον «Δικέφαλο» να υποδέχεται την ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας. Αντίθετα, Τρίκαλα και Καβάλα είχαν μπει με το... δεξί στην 1η αγωνιστική και μία εκ των δύο θα μείνει... δυσαρεστημένη αύριο στη Θεσσαλία. 

Να... σπάσει το ρόδι θέλει ο Απόλλων στην Πάτρα υποδεχόμενος τον «γείτονα» Κόροιβο που επίσης ηττήθηκε στην πρεμιέρα. Στις 17:00 την Κυριακή, το -«νεοφώτιστο» στην Α1- Λαύριο υποδέχεται την ΑΕΚ.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ έχει ως εξής:

2η Αγωνιστική (17-19/10)

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)
Βενετόκλειο 17.00 Κολοσσός Ρόδου–Ρέθυμνο Πηλοϊδης, Ψαριανός, Βάρδαλος (Βιτζηλαίος)
Τρίπολης 17.00 Αρκαδικός–Άρης Πουρσανίδης Γ., Γκούμας, Μαλαμάς (Πολιτόπουλος)
ΠΑΟΚ 17.00 ΠΑΟΚ-Κηφισιά Καρακατσούνης, Μπήτης, Ανδρικόπουλος (Σιμητόπουλος)
Τρικάλων 17.00 Τρίκαλα–Καβάλα Σώμος, Καλδίρης, Τσούνας (Μιναρεντζόπουλος)
Απόλλωνα Π. 17.00 Απόλλων Πατρών–Κόροιβος Αμ. Φούφης, Μαγκλογιάννης, Πουρσανίδης Κ. (Θεοδοσόπουλος)

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)
Λαυρίου 17.00 Λαύριο–ΑΕΚ Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Ξενικάκης (Κορασίδης)

Δευτέρα 19 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)
ΟΑΚΑ 20.30 Παναθηναϊκός–Ολυμπιακός Γκόντας, Κορομηλάς, Παναγιώτου (Μάνος, Ελευθεριάδης)

google news icon

Ακολουθήστε το ekriti.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για την Κρήτη και όχι μόνο.

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ράδιο Κρήτη © | 2013 -2024 ekriti.gr Όροι Χρήσης | Ταυτότητα Designed by Cloudevo, developed by Pixelthis