Νίκη Β-Εργοτέλης 2-0: Πρόωρος αποκλεισμός από το Κύπελλο -Πέρασε ο ΑΟΑΝ

clock 19:10 | 06/10/2021

Την ήττα (2-0) γνώρισε ο Εργοτέλης στο γήπεδο Νεάπολης Βόλου από την τοπική Νίκη κι αποκλείσθηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και πέτυχαν δύο τέρματα στο τελευταίο εικοσάλεπτο παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση. Η Κρητική ομάδα είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 17ο λεπτό και να δώσει άλλη τροπή στο παιχνίδι, αλλά τον Κόατενγκ “σταμάτησε” το οριζόντιο δοκάρι του Μπάχιτς.

Βλαχομήτρος (72′) και Ανδρέου (90′) οι σκόρερ της Θεσσαλικής ομάδας, η οποία πήρε το εισιτήριο για την 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Κίτρινες κάρτες: Κυριακίδης (11′), Πέιος (62′), Ποζατζίδης (69′), Παναγιωτίδης (70′).

Νίκη Βόλου: Μπάχιτς, Ανδρέου, Κυριακίδης, Τζοβάρας (λ.τρ. 26′ Μπόσιο), Τσουκαλάς, Λόπες Γκαρσία (46′ Τσιμπούκα), Παναγιωτίδης, Βλαχομήτρος, Γρομητσάρης, Κάσσος, Ροχάνο (82′ Τζιώρας).

Εργοτέλης: Τσέλιος, Κατσούρρι (46′ Ντουμάνης), Σερβιλάκης (65′ Μπουρσέλης), Μίκο, Κόλα, Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (73′ Αμπντάλια), Ποζατζίδης, Κόατενγκ, Κωστανάσιος

*Το Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ έλαβε την εξής απόφαση:

➜ Απορρίπτει την αίτηση του Ελευθερίου Γιαλούση κατά της ΠΑΕ ΓΣ Εργοτέλης.

*Ιστορία γράφει και πάλι ο ΑΟΑΝ! Η ομάδα του Αγίου Νικολάου κατάφερε να κερδίσει στα πέναλτι με το συνολικό σκορ 5-4 την Κοζάνη,(1-1 κ. δ./20' Ρογγότης - 42' Πυθαρούλης) παίρνοντας το εισιτήριο για τον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κοζάνη (Γιάννης Κερλίδης): Κυριακίδης, Μπάρο (86’ Μπίντζης), Κατουλίδης, Παπαργυρίου, Βερσέμης, Ρογγότης, Νάνος (65’ Τσώτσος), Καραγιάννης, Ιορδανίδης, Μπακάλης, Κωστούλας.

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Νοκάι (67’ Τζιλάι), Μηνάς (95’ Α. Πάγια), Φουκαράκης, Πλουσής, Μ. Πάγια (74’ Μαρκόν), Μαυρής, Μαρκάκης (115’ Κατσαρός)

Τα αποτελέσματα της τέταρτης φάσης

Αξίζει να σημειωθεί πως το ματς στην Πάτρα ανάμεσα στην Παναχαϊκή και το Αιγάλεω διακόπηκε στο 75' για 25 λεπτά εξαιτίας τραυματισμού του προπονητή του Αιγάλεω, Απόστολου Χαραλαμπίδη, έπειτα από ρίψη κροτίδας, ενώ ακολούθησαν και αψιμαχίες ανάμεσα σε στελέχη των δύο ομάδων.

Παναχαϊκή-Αιγάλεω            1-0 (74' Κυβελίδης)

Προοδευτική-Ξάνθη            0-2 (22' Ιμπραΐμι, 84' Μονρόζ)

Νίκη Βόλου-Εργοτέλης        2-0 (72' Βλαχομήτρος, 90' Ανδρέου)

Λεβαδειακός-Καλαμάτα       2-0 (64' Τσάπρας, 75' Μουτίνιο)

Πανσερραϊκός-Ηρακλής        2-1 (70' Ανάκογλου, 91’ Ριβάλντο - 67' Μπαστακός)

Διαγόρας-ΑΕΛ                        1-2 παράταση (78' Ραφίνια- 41' Mαυρίας, 97' Γιάκος πεν.)

ΑΟ Υπάτου-Τρίκαλα                0-1 παράταση (115’ Ριζογιάννης)

Αναγέννηση Καρ-Αλμωπός Αρ  2-0 πέναλτι (1-1 παράταση, 105' Αθανασιάδης-95' αυτ. Γκόλιας).

Κοζάνη-Άγιος Νικόλαος       4-5 πέναλτι (1-1 κ. δ./20' Ρογγότης - 42' Πυθαρούλης)

Γ Εθνική: Την Παρασκευή (8/10) η κλήρωση

ΟΦΗ: Φιλικό παιχνίδι με τον Πόρο το Σάββατο στο ΒΑΚ