ΝΒΑ: Συγκλονιστικός Γιάννης με triple-double, αλλά οι Μπακς έχασαν από τους Πέισερς!

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
 clock 07:52 | 02/01/2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε στο 2024 από εκεί που σταμάτησε το 2023, κάνοντας συγκλονιστική εμφάνιση κόντρα στους Πέισερς, όμως οι Μπακς γνώρισαν την ήττα με 122-113, στο πρώτο τους αγώνα της νέας χρονιάς στο ΝΒΑ.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ κατέγραψε ένα γεμάτο τριπλ νταμπλ, έχοντας 30 πόντους, 18 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 11/17 δίποντα και 8/11 βολές.

Τα «Ελάφια» μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 32-25, όμως η συνέχεια δεν εξελίχθηκε ανάλογα για τους Μπακς, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (62-56).

Οι Πέισερς συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά στο τρίτο δωδεκάλεπτο και μείωσαν στους τέσσερις πόντους (88-84), μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά του ματς σε θρίλερ, μέχρι να έρθει η... κατάρρευση για τους Μπακς.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους 25-38 στην τέταρτη περίοδο και έφυγαν με ένα τεράστιο διπλό από την έδρα των Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει μόνος του, αφού ο Ντάμιαν Λίλαρντ βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα.

Κορυφαίος για τους Πέισερς ήταν ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον που είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ, οδηγώντας μαεστρικά σε ακόμη ένα ματς την ομάδα από την Ινδιανάπολις.