Nations League: Νίκη πρωτιάς και ανόδου για την Εθνική, 2-0 επί του Κοσόβου (video)

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
 clock 23:44 | 12/06/2022

Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου νίκησε με γκολ του Γιακουμάκη και του Μάνταλου, με 2-0 το Κόσοβο στο Βόλο και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο της, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την άνοδο στη Β Κατηγορία του Nations League.

Επιπλέον, η «γαλανόλευκη» εξασφάλισε και μια θέση στα μπαράζ για το Εuro 2024 εάν η παρουσία της σε αυτά δεν έρθει μέσω της προκριματικής διαδικασίας. Σκόρερ της βραδιάς για την Ελλάδα, οι αλλαγές του Πογιέτ, ο Γιώργος Γιακουμάκης, στο 71ο λεπτό, μετά από ασίστ του Πέτρου Μάνταλου  με τον δεύτερο να κάνει το 2-0 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Εθνική μας αν και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα έντεκα λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, με τη κεφαλιά του Γιακουμάκη.

Πιο συγκεκριμένα, ο Πέτρος Μάνταλος από τα αριστερά έβγαλε μία πολύ ωραία σέντρα, με τον πρωταθλητή Σκωτίας με τη Σέλτικ να νικά κατά κράτος στον αέρα τον προσωπικό του αντίπαλο και με εκπληκτική κεφαλιά να πετυχαίνει το 1-0.

Tο γκολ αφιερώθηκε στον Δημήτρη Λημνιό, ο οποίος απουσιάζει ελέω του σοβαρού τραυματισμού που υπέστη στο παιχνίδι με την Κύπρο. Όλοι οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδος, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του γκολ, σήκωσαν ψηλά τη φανέλα του Δημήτρη Λημνιού.

Το δευτερο γκολ μπήκε στο 98' με σκόρερ τον Μάνταλο.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Μπακασέτας (85' Γιαννούλης), Σιώπης, Μπουχαλάκης (77' Κουρμπέλης), Χατζηγιοβάνης (46' Μάνταλος), Μασούρας (85' Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58' Γιακουμάκης).
Κόσοβο (Αλέν Ζιρές / 4-2-3-1): Μούριτς, Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Μπιτίκι (77' Ζενέλι), Μουσλίγια (58' Ιντρίζι), Μπερίσα, Ρουντάνι (46' Λοσάι), Ρασίτσα (91' Σαχίτι), Μουρίκι.
Διαιτητής:  Τζούλιαν Βάινμπεργκερ (Αυστρία)

Ισοφάρισε το ρεκόρ του 1994

Αξίζει παράλληλα να σημειωθεί πως με αυτή τη νίκη, η Εθνική ισοφάρισε και ένα ιστορικό ρεκόρ: αυτή έγινε η δεύτερη μόλις φορά στην ιστορία της που ξεκίνησε όμιλο διοργάνωσης με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, μετά το 1994 και τα προκριματικά του Euro 1996. Τότε, είχε νικήσει Νησιά Φερόε (5-1 εκτός), Φινλανδία (4-0 εντός), Σαν Μαρίνο (2-0 εντός) και Σκωτία (1-0 εντός), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και τελικά αποκλείστηκε από τα τελικά ως 3η στον όμιλο, πίσω από Ρωσία και Σκωτία.

Φόρμουλα 1: Νίκη Φερστάπεν, «τραγωδία» για τη Ferrari

Nations League: Τρία ματς χωρίς νίκη Αγγλία και Γερμανία (video)