Μπίτς βόλει: Οι νικητές του τελικού τουρνουά U19 της ΕΣΠΕΚ

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΙ
 clock 23:16 | 24/07/2023

Στο Karteros Beach Sports Center διεξήχθη το τελικό τουρνουά U19 της Ε.Σ.ΠΕ.Κ για την ανάδειξη των πρωταθλητριών ομάδων σε αγόρια και κορίτσια που θα μας εκπροσωπήσουν στο Πανελλήνιο Τελικό τουρνουά μπιτς βόλεϊ της ΕΟΠΕ.

Στο τουρνουά συμμετείχαν οι 12 καλύτερες ομάδες κάθε κατηγορίας που είχαν συμμετάσχει στα προκριματικά τουρνουά της ΕΣΠΕΚ σε Χανιά και Ηράκλειο. Μέσα από πολύ δυνατούς και συναρπαστικούς αγώνες και με πολύ υψηλές θερμοκρασίες, αναδείχθηκαν οι Πρωταθλήτριες ομάδες Κρήτης.

Στην κατηγορία Women U19 πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκαν οι Φετφατζή / Πιτσούλη κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό τις αδερφές Φανιουδάκη με 2-1 σετ.

Οι Ματαλλιωτάκη / Βεργετάκη κατέλαβαν την 3η θέση κερδίζοντας στον μικρό τελικό τις Μαρκάκη / Τζάρο με 2-1.

Στα αγόρια επικράτησαν τα φαβορί Βένιος / Χρηστάκος κερδίζοντας στον τελικό τους Σφακιανάκη / Δασκαλάκη με 2-0. Την 3η θέση κατέλαβαν οι αδερφοί Γαλιάκη που κέρδισαν στον μικρό τελικό τους Χάσικο / Ξυδάκη με 2-1.

Εθνική Ελλάδος μπάσκετ: Χωρίς τους Αντετοκούνμπο το πρώτο μάζεμα - «Πρώτη» για Ουόκαπ, Ζούγρη