Αθλητικά

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι αντίπαλοι για Ηράκλειο, Εργοτέλη, ΟΑΧ και Ηρόδοτο στα Πανελλήνια πρωταθλήματα

basket.jpg

Οι ομάδες που αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες στην ΕΚΑΣΚ έμαθαν τους αντιπάλους τους στη β' φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων μπάσκετ Εφήβων, Παίδων, Νεανίδων, Κορασίδων. 

Κοινό χαρακτηριστικό για τις ομάδες της Κρήτης η τοποθέτησή τους σε ομίλους που θα φιλοξενηθούν σε κλειστά γυμναστήρια της Αθήνας. 

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

Το Ηράκλειο στους Εφηβους θα αντιμετωπίσει στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί κλειστό) τους Ιπποκράτη Κω, Αναγέννηση Σάμου, Αίολο Μυτιλήνης και τον πρωταθλητή Κυκλάδων. Στην τελική φάση (05-09/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Ολυμπιακό.

Οι αγώνες για το Ηράκλειο:
22/07 - 19:00 Ιπποκράτης-Ηράκλειο
23/07 - 16:00 Ηράκλειο-Αναγέννηση
25/07 - 12:00 Αίολος-Ηράκλειο
26/07 - 12:00 Ηράκλειο-πρωταθλητής Κυκλάδων

ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ)

Ο Εργοτέλης στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί η έδρα των αγώνων) θα αντιμετωπίσει τους Κολοσσό Ρόδου, Βούρειο Χίου και τους πρωταθλητές Κυκλάδων και Σάμου. Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές των δύο πρώτων ομίλων, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Πανιώνιο.

Οι αγώνες του Εργοτέλη: 
16/07 - 16:30 Κολοσσός-Εργοτέλης 
17/07 - 18:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Σάμου 
18/07 - 15:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-Εργοτέλης 
19/07 - 10:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Κυκλάδων 

ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ (ΟΑΧ)

Οι νεάνιδες του ΟΑ Χανίων στον Γ' όμιλο (Μετς - Αθήνα) θα αντιμετωπίσουν Θησέα Παναγιούδας (Λέσβου) και Ιάλυσο (Ρόδου) και αν προκριθούν στην τελική φάση (05-09/08) θα αντιμετωπίσουν τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Το πρόγραμμα του ΟΑΧ
23/07 - 14:30 Θησέας-ΟΑΧ
24/07 - 13:30 ΟΑΧ-Ιάλυσος

ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ (ΗΡΟΔΟΤΟΣ)

Στο κλειστό Μετς θα δώσουν τους αγώνες τους για τον Γ' όμιλο και οι κορασίδες του Ηροδότου, που θα βρουν απέναντί τους Αιγέα Πλωμαρίου (Λέσβου), ΑΕΣ Αθλέων (Σάμου), Βούρειο ΑΟΛ (Χίου) και Ιπποκράτη (Κω). Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του Γ' ομίλου θα αντιμετωπίσει (όπως και στις νεάνιδες) τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο.

Το πρόγραμμα του Ηροδότου:
15/07 - 17:00 Ηρόδοτος-Αιγέας
17/07 - 15:00 ΑΕΣ Αθλέων-Ηρόδοτος
18/07 - 14:30 Ηρόδοτος-Βούρειος ΑΟΛ Χίου
19/07 - 09:30 Ιπποκράτης-Ηρόδοτος

Αθλητικά

ΜΠΑΣΚΕΤ : Ποδαρικό με ήττα στο Final-6 το "Ηράκλειο"OAA

hrakleio_peristeri_efivoi.jpg

Με ήττα ξεκίνησε το "Ηράκλειο"ΟΑΑ τις υποχρεώσεις του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ Εφήβων. "Θύτης" το Περιστέρι που επικράτησε με 80-39 στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Το Περιστέρι έχτισε μια σημαντική διαφορά από την αρχή του αγώνα, με το επιμέρους 29-8 να σφραγίζει το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύθηκε να την κρατήσει (και να την αυξήσει) μέχρι το φινάλε φθάνοντας σε μία εύκολη νίκη στην πρεμιέρα.

Δεκάλεπτα: 29-08, 23-14, 18-07, 10-10
Διαιτητές: Καλδίρης - Ζακεστίδης - Τηγάνης

Ηράκλειο ΟΑΑ (Μακράκης - Πινακουλάκης): Καραδεμήρης 3 (1), Περαντωνάκης 1, Βαμβουκάκης 14 (1), Γκίζης 2, Κουκιαδάκης 9 (1), Καρεφυλάκης, Κατσαμάνης Λίσλεβαντ, Αυγουστινάτος 4, Κατσαράκης, Κατσούρρι 4, Δαγαλάκης 2.

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος): Διαμαντής 7 (1), Σκόρδος 7 (1), Παπαδημητρίου 6 (1), Βησσαρίου 9 (2), Πατρινός 13, Πολύζος 5, Τόλα 5, Καλιανιώτης 10, Καραμανλής 3, Ευσταθιάδης 6, Νάνος 3 (1), Κακαβούλας 6 (2).

Στην αναμέτρηση που προηγήθηκε χρονικά κι άνοιξε την αυλαία της τελικής φάσης ο Ολυμπιακός επικράτησε με 98-51 του ΚΑΟΧ Ευρώπη 87. Η ομάδα της Χαλκιδικής είναι και ο προσεχής αντίπαλος του "Ηράκλειο" ΟΑΑ το απόγευμα της Πέμπτης (06/08, 18:00) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.