Μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική: Νίκησε και θέλει δύο αποτελέσματα για την άνοδο ο ΑΟΤ

ΑΟΤ
 clock 20:19 | 26/05/2024

Έκανε αυτό που έπρεπε ο ΑΟΤ κερδίζοντας με σκορ 1-0 τον Ρεθυμνιακό και πλέον παίζει και για την ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική!

Νίκη και για τον Μανδραϊκό με σκορ 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη, με την ομάδα των Χανίων να θέλει νικητή στο ΑΟΤ – Μανδραϊκός για να ανέβει και εκείνη στην Γ’ Εθνική.

Τέλος στο “αδιάφορο” παιχνίδι της ημέρας η ΑΕΝ επικράτησε με σκορ 2-3 του Καραβά.

Μπορεί ο Ρεθυμνιακός να άντεχε ανασταλτικά και να έβαλε πολύ δύσκολο εμπόδιο στον ΑΟΤ, όμως το Τυμπάκι βρήκε λίγο πριν το τέλος το γκολ που χρειαζόταν και έφτασε στην νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με τον άνοδο και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει για δύο αποτελέσματα με τον Μανδραϊκό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 3′ με τον Στεφανάκη να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να περνάει εκτός.

Στην συνέχεια είδαμε ένα παιχνίδι κέντρου περισσότερο καθώς ο Ρεθυμνιακός ήταν πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι και μπλόκαρε τον ΑΟΤ.

Στο 36′ ο Σωπασής “χτύπησε” στην κόντρα και απείλησε με ένα πλασέ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Η απάντηση στις μεγάλες ευκαιρίες για τον ΑΟΤ ήρθε στο 40′ με τον Χαϊντίνι να κάνει την προβολή από την μικρή περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΑΟΤ μπήκε πολύ πιο δυναμικά και έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μεταξάκη στο 53′, που μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ανάγκασε τον αντίπαλο κίπερ να διώξει με τα πόδια.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Παπανδρέου έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μέσα σε δύο λεπτά στο 70′ και στο 71′ ο Μεταξάκης έχασε τετ-α-τετ και ο Μεϊρέλες σούταρε με τον Πολιουδάκη να σώζει και να κρατάει το 0-0!

Ο Αριστεινίδης έκανε αισθητή την παρουσία του στο ματς από όταν μπήκε και απείλησε με δύο- τρία πολύ καλά σουτ τσεκάροντας τα αντανακλαστικά του Πολιουδάκη, όμως “χρυσός” σκόρερ για τον ΑΟΤ ήταν τελικά ο Μεταξάκης, ο οποίος με κεφαλιά στο 85′ έβαλε το πολυπόθητο τέρμα!

Στα εναπομείναντα λεπτά μετά το γκολ οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους σκορ και πήραν το σπουδαίο αυτό τρίποντο!

ΑΟΤυμπακίου: Χρήστου, Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης, Λούσι, Σαβουιδάκης, Στεφανάκης (66′ Αριστεινίδης), Μεϊρέλες, Παραθύρας, Μεταξάκης, Παπανδρέου (73′ Γρηγοράκης), Χαϊντίνι

Ρεθυμνιακός: Πολιουδάκης, Γεωργούλης, Κλειδής Π., Μαρής (60′ Ντέθκα), Πρινιανάκης (75′ Χίσκο), Γαβαλάς, Ξεπαπαδάκης, Τζουγανάκης, Κλειδής Α. (67′ Μαντραγκάσι), Λαζίδης, Σωπασής (67′ Σηφακάκης)

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 87-84: Τρίτος στο Βερολίνο

Super League 2: «Αυλαία» με φιέστα και «τεσσάρα» ο Λεβαδειακός