Μουντομπάσκετ 2019: Νικηφόρα πρεμιέρα για την Κίνα

clock 17:18 | 31/08/2019

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μουντομπάσκετ 2019 η οικοδέσποινα Κίνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν εμφανώς επηρεασμένες από το άγχος της πρεμιέρας. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γι Γιανλιάν επιβεβαίωσε πως είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (29-36, 22').

Οι Αφρικανοί πάντως δεν το έβαλαν κάτω και πολύ γρήγορα με δύο τρίποντα μείωσαν στον πόντο (37-38, 25'). Ο Αϊλούν Γκούο πήρε ρόλο συμπρωταγωνιστή για τους διοργανωτές και χάρη σε αυτόν η Κίνα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (39-49, 29') επί της Ακτής Ελεφαντοστού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κίνα συνέχισε την καλή άμυνα η οποία αρκετές φορές τις πρόσφερε και ένα εύκολο καλάθι στην άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψει καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70