Μουντιάλ τέλος για την Ισπανία που ηττήθηκε από τη Χιλή

clock 00:35 | 19/06/2014

Μουντιάλ τέλος για την Ισπανία που ηττήθηκε 2-0 από την Χιλή. Η εικόνα της Ισπανίας ήταν μάλλον απογοητευτική και γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Το σκορ άνοιξε ο Βάργκας στο 20’ με πολύ όμορφο γκολ καθώς ο Αλέξις Σάντσες του γύρισε πολύ ωραία τη μπάλα και αυτός αφού προσποιήθηκε στον Κασίγιας, στη συνέχεια τον εκτέλεσε κάνοντας το 1-0 για τη Χιλή. Το δεύτερο τέρμα της Χιλής ήρθε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο 43', μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξις Σάντσες, ο Κασίγιας έδιωξε μακριά και ο Αρανγκίς που ξεχάστηκε στην μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0. Η Ισπανία θα μπορούσε να είχε μειώσει στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’ όταν ο Ντιέγκο Κόστα πήρε την μπάλα στην περιοχή της Χιλής, σούταρε, αλλά τελευταία στιγμή ο Ίσλα έβαλε το πόδι του και σταμάτησε το σουτ. Το τελικό σκορ ήταν το 2-0 υπέρ της Χιλής που της χάρισε και την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Ισπανία (Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Αθπιλικουέτα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σέρχιο Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο (46’ Κόκε), Ινιέστα, Πέδρο, Ντιέγκο Κόστα (64’ Τόρες), Σίλβα

Χιλή (Πόρκι): Χιλής: Μπράβο, Χάρα, Σίλβα, Μεδέλ, Ίσλα, Αρανγκίς (64’ Γκουτιέρεζ), Ντίαζ, Μένα, Βιδάλ (88’ Καρμόνα), Βάργκας (85’ Βαλντίβα), Αλέξις

Γήπεδο: «Μαρακανά»