Μουντιάλ 2022: Αποκλείστηκε η Ουρουγουάη-Ανατροπή και... πρόκριση για Ν.Κορέα(vid)

κορεα
 clock 19:11 | 02/12/2022

Η Νότια Κορέα τα κατάφερε! Η παρέα των Χουάνγκ Ιν-Μπομ και Ουί Τζο επιβλήθηκαν με 2-1 της Πορτογαλίας με ανατροπή και πήραν το εισιτήριο για την φάση των «16» του Μουντιάλ του Κατάρ.

Οι Πορτογάλοι έβαλαν δύσκολα στους Ασιάτες καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 5' με τον Όρτα ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Νταλότ.

Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο ( ο οποίος ήταν στις εξέδρες καθώς είχε αποβληθεί στο προηγούμενο ματς ) δεν το έβαλαν κάτω όμως και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με κοντινή προβολή του στόπερ Κιμ Ουόν στο 27'.

Εν τέλει η Νότια Κορέα βρήκε το "χρυσό" γκολ που της χάρισε την πρόκριση από τον Χι-Τσαν Χουάνγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με παίκτες, τεχνικό επιτελείο και κόσμο να επιδίδονται σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

Έτσι η Νότια Κορέα ακολούθησε την Πορτογαλία στα νοκ-άουτ αφήνοντας έξω την Ουρουγουάη λόγω καλύτερης επίθεσης και θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην φάση των "16" είτε την Βραζιλία είτε την Ελβετία.

Νότια Κορέα: Κιμ Σονγκ-Γκιου, Γιν-Σου Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ινμπόμ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο, Λι Γάεσουνγκ, Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Κουνγκ-Γον Γουόν

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες, Ματέους Νούνιες, Βιτίνια, Ζοάο Μάριο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρικάρντο Όρτα

Η τελική βαθμολογία στον Η' Όμιλο:

1. Πορτογαλία      6β. (6-4)

2. Νότια Κορέα    4 β. (4-4)

3. Ουρουγουάη     4β. (2-2)

4. Γκάνα                 3 β. (5-7)

Αποκλείστηκε η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη άφησε την πρόκριση να «γλιστρήσει» μέσα από τα χέρια της, αφού αποκλείστηκε από τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, παρότι επικράτησε 2-0 της Γκάνας στην Αλ Ουάκρα, στην τελευταία αγωνιστική του 8ου ομίλου της διοργάνωσης.
 Τα γκολ πέτυχε ο Ντε Αρασκαέτα (26΄,32΄), αλλά τα δύο «εισιτήρια» του ομίλου πήραν η Πορτογαλία και η Νότια Κορέα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ για τη «Σελέστε» ήταν ο Ντε Αρασκαέτα, ο οποίος μέσα σε ένα 6λεπτο στο α' ημίχρονο (26' και 32') βρήκε δύο φορές δίχτυα και «καθάρισε» νωρίς-νωρίς την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.

Αυτό, ωστόσο, δεν αποδείχθηκε αρκετό για τη «Σελέστε». Βλέπετε, η Νότια Κορέα επικράτησε με γκολ στο φινάλε 2-1 της -αδιάφορης βαθμολογικά- Πορτογαλίας και με καλύτερη επίθεση στην ισοβαθμία (4-4 γκολ έναντι 2-2 της Ουρουγουάης) ήταν οι Ασιάτες αυτοί που πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο.

Στα της αναμέτρησης, οι Γκανέζοι ορκίζονταν για εκδίκηση μεν πριν από το παιχνίδι, ωστόσο έγιναν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους «θύματα» της ομάδας του Λουίς Σουάρες. Ο μεγάλος αρχηγός της Ουρουγουάης, μάλιστα, ήταν «μέσα» και στα δύο γκολ που επιτεύχθηκαν.

Η πιο κρίσιμη στιγμή, ωστόσο, του ματς πιθανότατα ήταν αυτή του 21', με τον αγώνα ακόμα στο 0-0. Εκεί ο ρέφερι Σίμπερτ (αφού συμβουλεύτηκε το VAR) καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Γκάνας (ανατροπή του Κούντους από τον Ροτσέτ).

Όμως, δυστυχώς για τους Αφρικανούς και ευτυχώς για τους Λατινοαμερικάνους, η ιστορία επαναλήφθηκε. Όπως το 2010 όταν ο Ασαμόα είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα έτσι και τώρα, ο Ροτσέτ έπιασε το πέναλτι του Αντρέ Αγιού!

Έντεκα λεπτά αργότερα, το σκορ ήταν ήδη 2-0 για τη «Σελέστε», που είχε πλέον βάλει γερές βάσεις για τη νίκη (νίκη-πρόκριση, μέχρι το 84'...). Η Γκάνα πήρε μεν την κατοχή στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο με εξαίρεση δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά με Σεμένιο και Κούντους, η Ουρουγουάη ήταν αυτή που πλησίασε αρκετές φορές το τρίτο γκολ.

Στα αξιοσημείωτα του ματς η φάση του 57', όταν ο Αμαρτέι φάνηκε να ανατρέπει εντός περιοχής τον Ντάργουιν Νούνιες, ωστόσο ο ρέφερι Σίμπερτ παρότι κλήθηκε από τον VAR να δει ξανά τη φάση, επέμεινε στην αρχική του απόφαση να μην καταλογίσει πέναλτι. Μια απόφαση που προκάλεσε εύλογα τις έντονες διαμαρτυρίες των Ουρουγουανών...

Στα τελευταία λεπτά η «Σελέστε» μοιραία βγήκε όλη μπροστά, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες (με αποκορύφωμα το σουτ του Μάξι Γκόμες στο 94' που έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίγκι), όμως δεν ήταν... γραφτό. Οι Ουρουγουανοί πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα στη διοργάνωση, μένοντας εκτός συνέχειας στην ισοβαθμία από τους Νοτιοκορεάτες...

Διαιτητής: Σίμπερτ (Γερμανία). Θεατές: 43.443.

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζίγκι, Σεϊντού, Αμάρτεϊ, Σαλισού, Μπάμπα, Παρτέι, Σαμέντ (72' Κιερέ), Γουίλιαμς (72' Σεμένιο), Α. Αγιού (46' Μπουκαρί), Τζ. Αγιού (46' Καμαλντίν), Κούντους (90'+8' Ισαχάκου).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροτσέτ, Βαρέλα, Χιμένες, Κοάτες, Ολιβέρα, Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ (34' λ. τρ. Βεσίνο), Πελίστρι (66' Ντε Λα Κρουζ), Ντε Αρασκαέτα (80' Γκόμες), Νούνιες (80' Κανόμπιο), Σουάρες (66' Καβάνι).

Θετικός σε απαγορευμένη ουσία στο πρώτο δείγμα σε έλεγχο ντόπινγκ ο Κώστας Γκελαούζος

Super League 2: Πρώτη νίκη για τον Ηρόδοτο!