Μουντιάλ 2022: Αγγλία και ΗΠΑ προκρίθηκαν από τον 2ο όμιλο

αγγλια
 clock 23:14 | 29/11/2022

Η Αγγλία νίκησε με 3:0 την Εθνική Ουαλίας στο βρετανικό ντέρμπι, χάρη στα γκολ των Ράσφορντ (δις) και Μάουντ και η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πήρε την πρόκριση για τους “16” του Μουντιάλ 2022. Στην φάση των «16», οι ΗΠΑ θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την Ολλανδία, η οποία πέρασε ως πρώτη μετά την νίκη της επί του Κατάρ ενώ η Αγγλία που τερμάτισε πρώτη θα αντιμετωπίσει την Σενεγάλη.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε για τους Άγγλους στο 10′. Ο Κέιν είχε χρόνο και χώρο να σημαδέψει την κίνηση του Ράσφορντ στην πλάτη της άμυνας, όμως ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γουόρντ που απέκρουσε το τετ-α-τετ. Τα “τρία λιοντάρια” μπήκαν με διάθεση να πιέσουν για να βρουν το γκολ, ενώ η Ουαλία ήταν σε θέση άμυνας, επιλέγοντας να περιμένει κυρίως στο δικό της μισό γήπεδο και να χτυπήσει στην κόντρα. Παραδοσιακό βρετανικό ντέρμπι, με πολλές μονομαχίες, φάουλ και ελάχιστους κενούς χώρους, καθώς οι παίκτες του Ρόμπερτ Πέιτζ είχαν αποφασίσει να… ταμπουρωθούν και να κάνουν δύσκολη τη ζωή των Άγγλων. Οι Ουαλοί βγήκαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα, η Αγγλία έκανε το κλέψιμο έξω από τη δική της περιοχή και έβγαλε ταχύτατη κόντρα, με την μπάλα να φτάνει στον Φόντεν που έκανε το σουτ με το αριστερό και την έστειλε εκτός εστίας στο 38′. Με το σουτ του Άλεν στο 45+5′ που έφυγε άουτ (πρώτη της τελική στο ματς), ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ξεκάθαρα καλύτερη η Αγγλία, είχε μία μεγάλη ευκαιρία, υπεροχή μέσω κατοχής μπάλας, όμως δεν κατάφερε να γκρεμίσει το τείχος των Ουαλών, που έπαιζαν άμυνα και έψαχναν τη μία ευκαιρία για να… κλέψουν το ματς και να μπουν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αγγλία να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό! Στο 50′ με σεμιναριακή εκτέλεση φάουλ ο Μάρκους Ράσφορντ έστειλε την μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία της εστίας του Γουόρντ και στο 51′ ο Χάρι Κέιν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Φιλ Φόντεν να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι για το 2:0. Τα “τρία λιοντάρια” δεν σταμάτησαν εκεί. Υπέροχο προσωπικό γκολ από τον Μάρκους Ράσφορντ στο 68′, που “σόλαρε” από τα δεξιά και σκόραρε με αριστερό σουτ κάτω από τα πόδια του κίπερ των Ουαλών. Δύο γκολ στην βραδιά για τον επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Απόλυτη κυρίαρχος η Αγγλία στο δεύτερο μέρος, πήρε δίκαια το τρίποντο απέναντι στην Ουαλία και μαζί την πρωτιά στον 2ο όμιλο, που την στέλνει πάνω στη Σενεγάλη στους “16” του Μουντιάλ.

ΓΚΟΛ: – / 50′,68′ Ράσφορντ, 51′ Φόντεν
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Τζέιμς, 61′ Ράμσεϊ /
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Αυτό ήταν το 104ο ραντεβού στην ιστορία των δύο ομάδων και το πρώτο σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. / Ο Χάρι Κέιν έγινε ο πρώτος Άγγλος που “μοιράζει” τρεις ασίστ στο ίδιο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τον Ντέιβιντ Μπέκαμ το 2002.

Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Γουόρντ, Μέπαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59′ Μορέλ), Αμπάντου, Νέκο Γουίλιαμς (37′ λ. τρ. Ρόμπερτς), Άλεν (81′ Κόλγουιλ), Ράμσεϊ, Τζέιμς (77′ Γουίλσον), Μπέιλ (46′ Τζόνσον), Μουρ

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (58′ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65′ Τρίπιερ), Ράις (58′ Φίλιπς), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Ράσφορντ (76′ Γκρίλις), Κέιν (58′ Γουίλσον).

Πρόκριση και για τις ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 1:0 του Ιράν στο ματς… πρόκριση του Β’ ομίλου και βρίσκονται στη νοκ άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χάρη στο γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ. Προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και να προκριθούν οι Ιρανοί στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η άμυνα της ομάδας του Γκρεγκ Μπερχάλτερ άντεξε στην πίεση.

Οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές στα πρώτα λέπτα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 9ο λεπτό το πρώτο σουτ του παιχνιδιού, με τον Μούσα να βρίσκει λίγο χώρο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε ψυλά άουτ. Στο 11′, ο 20χρονος μέσος βρήκε τον Πούλισικ στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ. Στο 17ο λεπτό ο Άνταμς έκανε μια δυνατή παράλληλη σέντρα, ωστόσο ο Γουεά δεν κατάφερε να βρεί την μπάλα και ο Ιρανός γκολκίπερ έδιωξε με γροθιές. Στο 28′, οι ΗΠΑ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Γουεά, μετά από κόντρα, βρέθηκε μπροστά στον Μπεϊρανβάντ, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει με κοντινή κεφαλιά.Στο 33ο λεπτό ο Ντεστ σέντραρε, ο Σάρτζεντ πάσαρε με τη μία στον Γουεά, όμως ο Αμερικανός επιθετικός έστειλέ την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 38′, οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο ΜακΚένι βρήκε πολύ ωραία τον Ντεστ, ο οποίος πάσαρε με τον κεφάλι στον Πούλισικ και εκείνος… μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα. Η Αμερική πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 45+7′ με τον Γουεά, ωστόσο ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ.

ΗΠΑ

Το Ιράν μπήκε αποφασισμένο να διεκδικήσει την πρόκριση στο δεύτερο μέρος. Στο 51′, ο Γκολιζαντέχ σέντραρε για τον Γκοντός, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Οι Ιρανοί έπαιρναν πολλά περισσότερα ρίσκα και ανέβαιναν πιο πολύ σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν με προϋποθέσεις την εστία του Τέρνερ. Στο 65ο λεπτό το Ιράν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Γκοντός επιχείρησε ένα γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η ομάδα του Γκρεγκ Μπερχάλτερ είχε οπισθοχωρήσει αισθητά και έδινε μέτρα στους Ιρανούς. Καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 90ο λεπτό, με τους Ιρανούς να “παλεύουν” να βρουν ένα γκολ, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν κάποια “απειλητική” τελική. Στο 90+2′, ο Εζατολαχί εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Πουραλινγκατζί πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τέρνερ.

ΓΚΟΛ: 38′ Πούλισικ
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Χοσεϊνί, 90+6′ Τζαλαλί / 43′ Άνταμς
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Κρίστιαν Πούλισικ σκόραρε για πρώτη φορά σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. / Οι ΗΠΑ κέρδισαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Ιράν. Στα προηγούμενα παιχνίδια, οι Ιρανοί μετρούσαν μία νίκη (2:1, Μουντιάλ 1998) και μία ισοπαλία (1:1, φιλικό 2000).//

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαϊάν, Πουραλιγκαντζί, Μ. Χοσεΐνι, Μοχαμάντι (45+2′ λ.τρ. Καρίμι), Χατζισαφί (70′ Τζαλαλί), Εζατολαχί, Νουρολαχί (70′ Τοραμπί), Γκολιζαντέχ (77′ Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46′ Γκοντός), Ταρεμί

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (81′ Ζίμερμαν), Κάρτερ-Βίκερς, Ρίαμ, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (65′ Ακόστα), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (81′ Μουρ), Σάρτζεντ (77′ λ.τρ. Ράιτ), Πούλισικ (46′ λ.τρ. Άαρονσον)