Μονακό - Ολυμπιακός 92-72: Θεατής στο Πριγκιπάτο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΟΝΑΚΟ
 clock 00:06 | 24/03/2022

Προσκεκλημένος στο… πάρτι της Μονακό ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος παραδόθηκε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, γνωρίζοντας τη συντριβή 92-72 στο Πριγκιπάτο.

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν  για την 31η αγωνιστική της Euroleague και με το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 17-9, βλέπουν πλέον την τρίτη θέση τους στην κατάταξη να απειλείται. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους σε 25 αγώνες, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα διαδοχικά χαμένα ελεύθερα σουτ και την ασύνδετη άμυνα της δεύτερης περιόδου, δίνοντας την ευκαιρία στη Μονακό να τρέξει το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-9, με το οποίο οικοδόμησε μία μη αναστρέψιμη, όπως αποδείχθηκε, διαφορά.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ τη διαφορά έκανε η εκτελεστική δεινότητα του Πάρις Λι (13π.) στην καταστροφική για τον Ολυμπιακό δεύτερη περίοδο. Από τους «ερυθρόλευκους» οι Μουσταφα Φαλ (18π., 6ρ.) και Σάσα Βεζένκοφ (18π.) δεν μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά...

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72

Super League 2: Ισόπαλο το ντέρμπι, «κούρσα» για τρεις η πρώτη θέση

Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς : ''Απολαύστε με, γιατί δεν θα ξαναδείτε άλλον σαν εμένα''