Μικτές ΕΠΣΗ: Εντυπωσίασε η Μικτή Κ14 , ισοπαλία για την Κ12

clock 20:03 | 18/12/2019

Γλυκόπικρη γεύση άφησαν τα παιχνίδια που έγιναν σήμερα στο Ατσαλένιο για τις Μικτές Ομάδες Κ12 και Κ14 της ΕΠΣΗ απέναντι στο Ρέθυμνο.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η Μικτή Κ12 επικράτησε με 4-1 και διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, ενώ η Μικτή Κ14 παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στους Ρεθυμνιώτες.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν στις Μουρνιές, τα Χανιά έκαναν το «2Χ2» απέναντι στο Λασίθι σε Κ12 και Κ14. Έτσι, μετά από δύο αγωνιστικές, στον όμιλο των Κ12 προηγείται με το απόλυτο νικών το Ηράκλειο ενώ στις Μικτές Κ14 το προβάδισμα το έχουν τα Χανιά.

Μικτές Κ12:  Ηράκλειο-Ρέθυμνο........... 4-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μικτή Κ12 ΕΠΣΗ απέδωσε στη συνέχεια καλό ποδόσφαιρο και έφτασε στην επικράτηση με 4-1 επί του Ρεθύμνου. Το 0-1 έκανε ο Πατεράκης στο 15ο λεπτό και στη συνέχεια του α’ 30λέπτου το Ηράκλειο ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 2-1 με δύο γκολ του Σταματάκη μετά από όμορφες ενέργειες Πετούση για το 1-1 και Γαλανού για το 2-1. Στο β’ ημίχρονο, ο Μαυρογιάννης στο 40’ έκανε το 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 55’ με απευθείας φάουλ ο Πετούσης. Το Ηράκλειο είχε πολλές ακόμα φάσεις που σταμάτησαν πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Ρεθύμνου Βάμβουκα ενώ είχε και δοκάρια με Λαγουδάκη και Μαυρογιάννη.

ΜΙΚΤΗ Κ12 ΕΠΣΗ (Αντώνης Μανιδάκης): Κουκουριτάκης (46’ Αλεξανδράκης), Λυγεράκης, Πάγια (41’ Τοψής), Ψυκάκος, Ακουμιανάκης (30’ Μαυρογιάννης), Λαγουδάκης (46’ Κλάδος), Σταματάκης (41’ Καλογιαννάκης), Πετούσης, Γαλανός (30’ Κωστάκης)

ΜΙΚΤΗ Κ12 ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μπαστάκης): Βάμβουκας, Αποστολάκης, Πατεράκης, Ανδριώτης, Γιαχάι, Χρηστίδης, Παπαδάκης, Κιάτο. Έπαιξαν και οι Σιμονάι, Μαρκάκης, Αργυρόπουλος, Κουράτορας, Κοσκινάς, Μιχαηλίδης.

Μικτές Κ14 : Ηράκλειο-Ρέθυμνο.............. 1-1

Νευρικότητα διακατείχε το παιχνίδι της Μικτής Κ12 του Ηρακλείου και παρότι είχε τον απόλυτο έλεγχο, γίνονταν πολλά λάθη στην ολοκλήρωση των επιθετικών ενεργειών. Σαν να μην έφτανε αυτό, το μαχητικό Ρέθυμνο προηγήθηκε στο 49’ με πέναλτι που κέρδισε ο Στριλιγκάς σε ανατροπή του από τον Παπαδάκη και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντ.Χύσκο. Στα λεπτά που απέμεναν, το συγκρότημα του Ηρακλείου βγήκε όλο μπροστά για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ρολάκη στο 65’ να σεντράρει και τον Χρονάκη με κοντινό πλασέ να κάνει το 1-1. Το Ηράκλειο πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της νίκης αλλά η ισοπαλία 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΕΠΣΗ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Παπαδάκης, Μαυροειδής (60’ Λέσι), Ρολάκης, Βασιλάκης (60’ Πρασατζάκης), Περάκης, Νοικοκυράκης (55’ Κατσαβούνης), Κώττας, Πάπα (17’ λ.τ. Αδαμάκης, 60’ Πρασατζάκης), Γκιαουράκης (55’ Χρονάκης), Κουτσουπιάς, Γκούντελος.

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μπαστάκης): Αποστολάκης, Σταυριδάκης, Κολυβάκης, Κοσκινάς, Χύσκο Ρ., Χατζηκωνσταντίνου, Σκουλουφιανάκης, Φραγκάκης (41’ λ.τ. Στριλιγκάς), Χίσκο Ντ., Χριστουλάκης (62’ Μαστοράκης), Νιώρας.

Ηράκλειο-Ρέθυμνο .......... 1-1