Miami Open: Εκτός τελικού η Μαρία Σάκκαρη

Σακκαρη
 clock 10:55 | 02/04/2021

Η Μαρία Σάκκαρη έφτασε μια ανάσα από τον τελικό του διεθνούς τουρνουά τένιςMiami Open, αλλά η Καναδή αντίπαλός της, Μπιάνκα Αντρέσκου με αντεπίθεση διαρκείας στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ, ήταν εκείνη που πήρε το εισιτήριο, επικρατώντας με 2-1 σετ.

Η Αντρέσκου κατέκτησε το πρώτο σετ, μετά από μεγάλη μάχη στο τάι-μπρέικ, με την Μαρία Σάκκαρη να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί δύο σετ πόιντς.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με δύο μπρέικ ισοφάρισε την Αντρέσκου και η πρόκριση στον τελικό κρίθηκε στο τρίτο σετ.

Εκεί οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι το 5ο game, όπου η Μαρία Σάκκαρη έκανε το break και προηγήθηκε 3-2. Η Μαρία υπερασπίστηκε με επιτυχία το σερβίς της και βρέθηκε μπροστά με 4-2 games, αλλά η Καναδή πήρε τα επόμενα τρία (ένα break) και με 5-4 έγινε το φαβορί για τη νίκη. Η Ελληνίδα απάντησε. Ισοφάρισε 5-5, έκανε break για το 6-5 και η αγωνία εκτοξεύθηκε.

Ο αγώνα κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Η Σάκκαρη προηγήθηκε 2-1, αλλά η Αντρέσκου πήρε 5 συνεχόμενους πόντους και το έκανε 2-6! Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, παρότι η Σάκκαρη μείωσε 6-4.

Χουρκάζ - Τσιτσιπάς 2-1: Αποχαιρέτησε το Miami Open

Νιόπλιας: "Πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε νωχελικοί στην έδρα μας"(vid)