Χουρκάζ - Τσιτσιπάς 2-1: Αποχαιρέτησε το Miami Open

clock 22:53 | 01/04/2021

Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Μαϊάμι Όπεν καθώς γνώρισε την ήττα από τον Χούμπερτ Χουρκάζ με 2-6, 6-3, 6-4 έπειτα από δύο ώρες και 22 λεπτά. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ.

Ωστόσο στα μέσα του δεύτερου σετ δεν διατήρησε τη ψυχραιμία του και έδωσε τη δυνατότητα στον Πολωνό να πάρει τα ηνία και να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο τρίτο σετ ο Χουρκάζ έκανε το μπρέικ για το 3-2 και στη συνέχεια έσβησε μπρέικ πόιντ για το 4-2.

Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-3 και 5-4, αλλά στο τέλος γνώρισε τον αποκλεισμό. Αυτή ήταν η δεύτερη μόλις νίκη του Πολωνού επί του Στέφανου σε οκτώ συνολικά αναμετρήσεις και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Ρούμπλεφ - Κόρντα.

Θρήνος στο τοπικό ποδόσφαιρο: Έφυγε από τη ζωή ο Γεωργαλής

Νιόπλιας: "Πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε νωχελικοί στην έδρα μας"(vid)