Μέσι: Οδήγησε την Ίντερ Μαϊάμι στον τελικό του US Open Cup

Λιονέλ Μέσι
 clock 09:08 | 24/08/2023

Ο Λιονέλ Μέσι συνεχίζει να εντυπωσιάζει στις ΗΠΑ και οδηγεί την Ίντερ Μαϊάμι από κορυφή σε κορυφή, καθώς μετά την κατάκτηση του Leagues Cup -παρθενικού τίτλου της ιστορίας του συλλόγου- , ο Αργεντινός σούπερ σταρ οδήγησε την ομάδα του Ντέιβιντ Μπέκαμ στον τελικό του US Open Cup.

Μπορεί να μην σκόραρε στον ημιτελικό κόντρα στην Σινσινάτι (2:2 κ.δ. και 5:4 πέναλτι), αλλά με τις ασίστ του ο Μέσι απέδειξε πόσο επιδραστικός παραμένει. H ομάδα από την πολιτεία του Οχάιο προηγήθηκε με 2:0 χάρη στα γκολ των Ακόστα στο 19′ και Βάσκεθ στο 53′, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο παγκόσμιος πρωταθλητής με την Αργεντινή.

Αρχικά, ο “Πούλγκα” σέρβιρε στον Καμπάνια στο 68′, με τον 23χρονο φορ από τον Ισημερινό να μειώνει σε 2:1.

Σε μια φάση καρμπόν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μέσι με το αριστερό βρήκε ξανά το κεφάλι του Καμπάνια και αυτός ισοφάρισε σε 2:2 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο η Ίντερ Μαϊάμι ανέτρεψε προσωρινά το σκορ με γκολ του Μαρτίνες στο 93′, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση, με τον Κούντο στο 114′ να ισοφαρίζει σε 3:3 στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

Η “μάχη” κρίθηκε από τα έντεκα βήματα και εκεί Ίντερ Μαϊάμι έδειξε για άλλη μια φορά μεγάλη ψυχραιμία, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις για το τελικό 5:4, με ήρωα ξανά τον κίπερ Κάλεντερ, που απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι των γηπεδούχων.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Ελλάδα – Τουρκία 0-3: Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική γυναικών

Ρονάλντο: Έσπρωξε φίλαθλο που έβγαζε selfie! (βίντεο)