Με εμφατικό 3-0 στους «32» του Roland Garros ο Τσιτσιπάς

clock 19:44 | 01/10/2020

Έπρεπε να κινδυνέψει με αποκλεισμό από τον πρώτο κιόλας γύρο, με αντίπαλο τον Καταλανό Χάουμε Μουνάρ, για να «αφυπνιστεί» ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Ρολάν Γκαρός.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εμφανίστηκε μεταμορφωμένος επί τα βελτίω απόψε στη γαλλική πρωτεύουσα και ξέσπασε στον Ουρουγουανό Πάμπλο Κουέβας, τον οποίο νίκησε εύκολα στα τρία σετ, με 6-1, 6-4, 6-2. Επόμενος αντίπαλός του στη φάση των «32» (γ΄ γύρος) θα είναι ο Σλοβένος Αλιάζ Μπέντενε, που νίκησε τον Σέρβο Νίκολα Μιλόγεβιτς ύστερα από αμφίρροπο αγώνα.

Όπως αποδεικνύει αδιάψευστα το σκορ, ο 22χρονος Έλληνας έκανε εξαιρετική εμφάνιση και δεν χρειάστηκε ούτε μιάμιση ώρα παιχνιδιού (1 ώρα και 28 λεπτά) για να καταγράψει την τέταρτη νίκη επί ισάριθμων αγώνων απέναντι στον Κουέβας, σε επίπεδο Ανδρών.