Μαϊάμι Χιτ-Μιλγουόκι Μπακς 115-118: «Ζωντανοί» οι Μπακς χωρίς Αντετοκούνμπο

Μπακς
 clock 10:20 | 07/09/2020

Οι Μπακς νίκησαν τους Χιτ στην παράταση με 118-115 (107-107 κ.α.) και το πιο σημαντικό είναι πως το κατάφεραν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τραυματίστηκε στην 2η περίοδο. Μείωσαν σε 3-1 στη σειρά. Εκπληκτικός ο Μίντλετον με 36 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε δυνατά στο ματς έχοντας 4/6 σουτ την ώρα που οι συμπαίκτες του είχαν συνολικά 1/10 εντός παιδιάς. Οι Μπακς από την πρώτη περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-22, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 14 πόντους με (6/8 σουτ) και οι υπόλοιποι Μπακς 4/16 σουτ, 0/8 τρίποντα και 54 λάθη.

Παρόλα αυτά, κατάφεραν να μειώσουν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου στο καλάθι, όμως, με δύο λεπτά να έχουν παιχθεί, ο Αντετοκούνμπο σε μία προσπάθεια για ντράιβ, πάτησε πάνω στο πόδι του Ιγκουοντάλα με αποτέλεσμα να πέσει στο παρκέ και να δείξει ότι πονάει αρκετά. Πήγε αρχικά στον πάγκο, ωστόσο εκτέλεσε ως όφειλε τις βολές και εν συνεχεία αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Μέχρι το σημείο που τραυματίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 19 πόντους, με 7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο σε 11 λεπτά συμμετοχής.