Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 1-0: «Μπαμ» οι Βοιωτοί στο 96'-Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου(vid)

clock 18:15 | 26/10/2021

Με έκπληξη άνοιξε στη Λιβαδειά η αυλαία της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ο Λεβαδειακός(super league 2) επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη σε γκολ του Νίκα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων(96'), και τον απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Αρκάδες παρατάχθηκαν με οκτώ αλλαγές στο βασικό σχήμα, σε σχέση με την ομάδα που νίκησε το περασμένο Σάββατο (23/10) τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, και... το πλήρωσαν. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν δοκάρι στο 21΄ με τον Πολέτο και άλλες καλές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκαν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο Νίκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου και την ομάδα της Βοιωτίας στους «16» του κυπέλλου.

Στα πέναλτι προκρίθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας

Την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε της Καλλιθέας στα πέναλτι με σκορ 5-4, ενώ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση το σκορ έληξε 0-0.

Πρόκριση θρίλερ η ΑΕΛ επί του ΠΑΣ στα πέναλτι

Στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΛ, έπειτα από ματς «θρίλερ» με τον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 3-1 στα πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση). Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στα... πέναλτι, καθώς και τα δύο γκολ της κανονικής διάρκειας σημειώθηκαν από τα 11 μέτρα (σκόρερ οι Μαυρίας και Κάργας), με τους «βυσσινί» να αποδεικνύονται πολύ πιο «ψυχροί» κι εύστοχοι στη... ρώσικη ρουλέτα.