Λαμία - ΑΕΛ 2-1: Ο πρώην «Λαρισαίος» Ντέλετις ...βύθισε την ΑΕΛ-Ένταση στο τέλος (vid)

clock 19:51 | 10/03/2021

Το «χρυσό» γκολ του πρώην ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, Μίλος Ντέλετιτς στο 88ο λεπτό χάρισε υπερπολύτιμη νίκη στη Λαμία κόντρα στους «βυσσινί» με 2-1, στο εξ αναβολής ντέρμπι παραμονής για την 21η αγωνιστική της Super League.

Ο Αντέτζο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Φθιώτιδας, το αυτογκόλ του Επασί έφερε το ματς στα ίσα στο ημίχρονο, όμως στο τέλος «μίλησε» ο Σέρβος μεσοεπιθετικός σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι. «Άλμα» στη βαθμολογία για τη Λαμία που ανέβηκε στην 11η θέση, ξέφυγε στο +6 από την ΑΕΛ, προτελευταίος πλέον ο ΟΦΗ.

Στο 9’ η ΑΕΛ είχε την πρώτη τελική στο παιχνίδι, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Ακούνια μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Επασί. Στο 25’ ο Κολομπίνο με ένα πολύ μακρινό σουτ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Επασί, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας είχε καλή αντίδραση και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 33’ από κόρνερ που παίχτηκε με κοντινή πάσα και σέντρα προς τον Καραμάνο, ο αρχηγός της Λαμίας «έστρωσε» τη μπάλα στον Τζανετόπουλο που πλάσαρε από κοντά, ο Νάγκι απέκρουσε κι ο Αντέτζο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Επτά λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από γυριστή κεφαλιά του Ντουρμισάι, ο Πινακάς βρέθηκε στη μικρή περιοχή, αλλά το πλασέ του (από δύσκολη γωνία) έφυγε λίγο άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Επασί.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από καταπληκτική, φαλτσαριστή εκτέλεση κόρνερ του Γιακιμόφσκι, ο Επασί ίσα που ακούμπησε τη μπάλα, αυτή χτύπησε στο δοκάρι κι ακολούθως πάνω στο κεφάλι του Γάλλου γκολκίπερ και κατέληξε στο βάθος της εστίας της Λαμίας,

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ξεκίνησε πιο επιθετικά κι έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 52’, όμως ο Νάγκι έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Αντέτζο. Ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο μισάωρο κι όλα έδειχναν πως το παιχνίδι όδευε προ το «Χ», αφού καμία απ' τις δύο ομάδες δεν έπαιρνε ρίσκα μέσα στο γήπεδο..

Στο 88’ ωστόσο, η Λαμία βρήκε το δεύτερο γκολ που την οδήγησε στη μεγάλη νίκη. Από γέμισμα της άμυνας, ο Αραμπούλι έπιασε την κεφαλιά που κόντραρε και στον Ζίζιτς κι ο Ντέλετιτς έκανε το 2-1, που χάρισε το «τρίποντο» στους «κυανόλευκους».

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Ημαθίας)
Κίτρινες: Μπεχαράνο, Αντέτζο, Σλόνδρας - Γιακιμόφσκι, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Ζίζιτς

ΛΑΜΙΑ (Μ. Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Ντέλετιτς (90’+5’ Τζέιμς), Μπεχαράνο (90’+5’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (76’ Πίτι), Αραμπούλι
ΑΕΛ (Τζ. Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Γκράουρ, Στίφλερ, Κολομπίνο, Γιακιμόφσκι, Πινακάς (73’ Μουκάντζο), Ντουρμισάι (85’ Νούνιτς), Ακούνια.

Μαρτίνς: "Αν πιστεύεις στην πρόκριση, είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο να τα καταφέρεις"

Super League 2: Η Ξάνθη δύσκολα 1-0 την Δόξα Δράμας(vid)