Η Εθνική πόλο των γυναικών κατέκτησε το Europa Cup

clock 16:03 | 24/03/2018

Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική πόλο των γυναικών που κατέκτησε το Europa Cup επικρατώντας με της Ρωσίας στον τελικό που έγινε στην Ποντεβέρντα της Ισπανίας
Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και σκόραραν για πρώτη φορά στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, ευτύχησαν να πετύχουν γκολ και στην επόμενη επίθεσή τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 2-2.
Με όπλο την άμυνα, η γαλανόλευκη κατάφερε να χτίσει μια διαφορά και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρέθηκε μπροστά με τρία γκολ, 6-3. Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι και η νίκη θα χανόταν μονάχα με αυτοκτονία. Τέτοια δεν έγινε, αν και οι Ρωσίδες επέστρεψαν.
Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Εθνική κράτησε το προβάδισμα, αλλά χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα η Ρωσία να μειώσει στο γκολ 43'' πριν το τέλος. Η ψυχραιμία όμως στο τέλος έφερε τη νίκη με 9-8 και το χρυσό μετάλλιο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.
Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-1, 4-1, 3-5
Ελλάδα: Ξενάκη 2, Καλάργυρου, Τσουκαλά, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 2, Χυδηριώτη.
Ρωσία: Γκορμπούνοβα, Ιβάνοβα 2, Προκόφιεβα, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Μπορίσοβα, Καρίμοβα.