Η «Βασίλισσα» ξανά στο θρόνο της!

clock 00:29 | 25/05/2014

Η Ρεάλ κατέκτησε το Champions League, κερδίζοντας 4-1 στην παράταση( 1-1 το σκορ στην  κανονική διάρκεια) στον τελικό του «Ντα Λουζ», την σπουδαία Ατλέτικο, που μέχρι το 93’ που ισοφαρίστηκε κρατούσε τη νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 36’ ο Γκοντίν με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Κασίγιας, πέρασε από πάνω του την μπάλα σε μια περιπετειώδη φάση στην περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα της Ρεάλ, κάνοντας το 1-0 για την Ατλέτικο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με εξαίρεση τη φάση με τον  Μπέιλ στο 32’ που έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τιάγκο, πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ έκανε ένα δυνατό και γρήγορο παιχνίδι δημιουργώντας πολλές και συνεχόμενες ευκαιρίες, όμως το πολύ καλό στήσιμο της Ατλέτικο αμυντικά δεν επέτρεπε στην  «βασίλισσα» να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες αυτές. Στις καθυστερήσεις όμως και λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού στο 93’ η Ρεάλ ισοφάρισε σε 1-1 με τρομερή κεφαλιά του Ράμος μετά από σέντρα απ' τα δεξιά και έστειλε το παιχνίδι στη παράταση. Το 2-1 έκανε στο 110’ ο Μπέιλ με κεφαλιά, ενώ το 3-1 έγινε από τον Μαρσέλο στο 118’ και δυο λεπτά αργότερα στο 120’ ο Ρονάλντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 4-1 για τη Ρεάλ, που ήταν και το τελικό σκορ που την έχρισε για 10η φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Κουρτουά, Φελίπε Λουίς, Γκοντίν, Μιράντα, Χουανφράν, Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία, Βίγια, Ντιέγκο Κόστα

Αναπληρωματικοί : Αρανθούμπια, Αλντερβάιρελντ, Σόσα, Σουάρεθ, Ντιέγκο, Αντριάν, Ροντρίγκεθ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Κοεντράο, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Κεντίρα, Ντι Μαρία, Μόντριτς, Ρονάλντο, Μπέιλ, Μπενζεμά

Αναπληρωματικοί: Ντιέγκο Λόπεθ, Αρμπελόα, Πέπε, Μαρσέλο, Ιγιαραμέντι, Μοράτα, Ίσκο.