Αθλητικά

Γ’ Εθνική: Η πρεμιέρα και το πρόγραμμα του 10ου ομίλου

porosirodotos0219.jpg

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των 10 ομίλων της Γ’ Εθνικής στα γραφεία της ΕΠΟ, για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Η πρεμιέρα θα γίνει στις 11 Οκτωβρίου και το φινάλε στις 18 Απριλίου 2021. 

Κατά την διαδικασία της κλήρωσης ο πρόεδρος Επιτροπής Διοργανώσεων Παναγιώτης Δημητρίου τόνισε πως η ΕΠΟ προσπαθεί για να έχουν κόσμο τα γήπεδα στην Γ’ Εθνική. Θυμίζουμε πως ήδη διέρρευσε κυβερνητικό πλάνο για φιλάθλους από την 3η αγωνιστική της Super League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 1ος, ο 2ος και ο όμιλος της Κρήτης θα έχουν εμβόλιμες αγωνιστικές που θα γίνουν σε 4 Τετάρτες. Ειδικότερα στις 21/10, 18/11, 16/12, 7/1.

Στον 10ο όμιλο της Κρήτης συμμετέχουν 15 ομάδες και το πρόγραμμα είναι 30 αγωνιστικών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική

Γιούχτας –Αστέρας Ρεθύμνου

ΑΟ Παλαιόχωρας –Ρεπό

ΑΟ Αγίου Νικολάου –Άρης Σούδας

Αλμυρός Γαζίου –Αναγέννηση Ιεράπετρας

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Άρης Ρεθύμνου

ΑΕ Νεάπολης –Ατσαλένιος

ΑΟ Πόρου –Ηρόδοτος

Ρεθυμνιακός –ΑΟ Δαμάστας

2η αγωνιστική

ΑΟ Παλαιόχωρας –Γιούχτας

Αστέρας Ρεθύμνου –ΑΟ Αγίου Νικολάου

Ρεπό –Αλμυρός Γαζίου

Άρης Σούδας –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Αναγέννηση Ιεράπετρας –ΑΕ Νεάπολης

Άρης Ρεθύμνου –ΑΟ Πόρου

Ατσαλένιος –ΑΟ Δαμάστας

Ηρόδοτος –Ρεθυμνιακός

3η αγωνιστική

Γιούχτας –ΑΟ Αγίου Νικολάου

Αλμυρός Γαζίου –ΑΟ Παλαιόχωρας

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Αστέρας Ρεθύμνου

ΑΕ Νεάπολης –Ρεπό

ΑΟ Πόρου –Άρης Σούδας

ΑΟ Δαμάστας –Αναγέννηση Ιεράπετρας

Ρεθυμνιακός –Άρης Ρεθύμνου

Ατσαλένιος –Ηρόδοτος

4η αγωνιστική

Αλμυρός Γαζίου –Γιούχτας

ΑΟ Αγίου Νικολάου –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

ΑΟ Παλαιόχωρας –ΑΕ Νεάπολης

Αστέρας Ρεθύμνου –ΑΟ Πόρου

Ρεπό –ΑΟ Δαμάστας

Άρης Σούδας –Ρεθυμνιακός

Αναγέννηση Ιεράπετρας –Ηρόδοτος

Άρης Ρεθύμνου –Ατσαλένιος

5η αγωνιστική

Γιούχτας –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

ΑΕ Νεάπολης –Αλμυρός Γαζίου

ΑΟ Πόρου –ΑΟ Αγίου Νικολάου

ΑΟ Δαμάστας –ΑΟ Παλαιόχωρας

Ρεθυμνιακός –Αστέρας Ρεθύμνου

Ηρόδοτος –Ρεπό

Ατσαλένιος –Άρης Σούδας

Αναγέννηση Ιεράπετρας –Άρης Ρεθύμνου

6η αγωνιστική

ΑΕ Νεάπολης –Γιούχτας

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –ΑΟ Πόρου

Αλμυρός Γαζίου –ΑΟ Δαμάστας

ΑΟ Αγίου Νικολάου –Ρεθυμνιακός

ΑΟ Παλαιόχωρας –Ηρόδοτος

Αστέρας Ρεθύμνου –Ατσαλένιος

Ρεπό –Άρης Ρεθύμνου

Άρης Σούδας –Αναγέννηση Ιεράπετρας

7η αγωνιστική

Γιούχτας –ΑΟ Πόρου

ΑΟ Δαμάστας –ΑΕ Νεάπολης

Ρεθυμνιακός –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Ηρόδοτος –Αλμυρός Γαζίου

Ατσαλένιος –ΑΟ Αγίου Νικολάου

Άρης Ρεθύμνου –ΑΟ Παλαιόχωρας

Αναγέννηση Ιεράπετρας –Αστέρας Ρεθύμνου

Ρεπό –Άρης Σούδας

8η αγωνιστική

ΑΟ Δαμάστας –Γιούχτας

ΑΟ Πόρου –Ρεθυμνιακός

ΑΕ Νεάπολης –Ηρόδοτος

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Ατσαλένιος

Αλμυρός Γαζίου –Άρης Ρεθύμνου

ΑΟ Αγίου Νικολάου –Αναγέννηση Ιεράπετρας

ΑΟ Παλαιόχωρας –Άρης Σούδας

Αστέρας Ρεθύμνου –Ρεπό

9η αγωνιστική

Γιούχτας –Ρεθυμνιακός

Ηρόδοτος –ΑΟ Δαμάστας

Ατσαλένιος –ΑΟ Πόρου

Άρης Ρεθύμνου –ΑΕ Νεάπολης

Αναγέννηση Ιεράπετρας –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Άρης Σούδας –Αλμυρός Γαζίου

Ρεπό –ΑΟ Αγίου Νικολάου

Αστέρας Ρεθύμνου –ΑΟ Παλαιόχωρας

10η αγωνιστική

Ηρόδοτος –Γιούχτας

Ρεθυμνιακός –Ατσαλένιος

ΑΟ Δαμάστας –Άρης Ρεθύμνου

ΑΟ Πόρου –Αναγέννηση Ιεράπετρας

ΑΕ Νεάπολης –Άρης Σούδας

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Ρεπό

Αλμυρός Γαζίου –Αστέρας Ρεθύμνου

ΑΟ Αγίου Νικολάου –ΑΟ Παλαιόχωρας

11η αγωνιστική

Γιούχτας –Ατσαλένιος

Άρης Ρεθύμνου –Ηρόδοτος

Αναγέννηση Ιεράπετρας –Ρεθυμνιακός

Άρης Σούδας –ΑΟ Δαμάστας

Ρεπό –ΑΟ Πόρου

Αστέρας Ρεθύμνου –ΑΕ Νεάπολης

ΑΟ Παλαιόχωρας –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

ΑΟ Αγίου Νικολάου –Αλμυρός Γαζίου

12η αγωνιστική

Άρης Ρεθύμνου –Γιούχτας

Ατσαλένιος –Αναγέννηση Ιεράπετρας

Ηρόδοτος –Άρης Σούδας

Ρεθυμνιακός –Ρεπό

ΑΟ Δαμάστας –Αστέρας Ρεθύμνου

ΑΟ Πόρου –ΑΟ Παλαιόχωρας

ΑΕ Νεάπολης –ΑΟ Αγίου Νικολάου

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Αλμυρός Γαζίου

13η αγωνιστική

Γιούχτας –Αναγέννηση Ιεράπετρας

Άρης Σούδας –Άρης Ρεθύμνου

Ρεπό –Ατσαλένιος

Αστέρας Ρεθύμνου –Ηρόδοτος

ΑΟ Παλαιόχωρας –Ρεθυμνιακός

ΑΟ Αγίου Νικολάου –ΑΟ Δαμάστας

Αλμυρός Γαζίου –ΑΟ Πόρου

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –ΑΕ Νεάπολης

14η αγωνιστική

Άρης Σούδας –Γιούχτας

Αναγέννηση Ιεράπετρας –Ρεπό

Άρης Ρεθύμνου –Αστέρας Ρεθύμνου

Ατσαλένιος –ΑΟ Παλαιόχωρας

Ηρόδοτος –ΑΟ Αγίου Νικολάου

Ρεθυμνιακός –Αλμυρός Γαζίου

ΑΟ Δαμάστας –ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

ΑΟ Πόρου –ΑΕ Νεάπολης

15η αγωνιστική

Γιούχτας –Ρεπό

Αστέρας Ρεθύμνου –Άρης Σούδας

ΑΟ Παλαιόχωρας –Αναγέννηση Ιεράπετρας

ΑΟ Αγίου Νικολάου –Άρης Ρεθύμνου

Αλμυρός Γαζίου –Ατσαλένιος

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ –Ηρόδοτος

ΑΕ Νεάπολης –Ρεθυμνιακός

ΑΟ Πόρου –ΑΟ Δαμάστας

Αθλητικά

Τσέλσι - Ρεάλ Μαδρίτης 2-0: Πανάξια πρόκριση στον τελικό (vid)

chelsi-real.jpeg

Η Τσέλσι επικράτησε 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Λονδίνο και πήρε πανάξια την πρόκριση στον τελικό του Champions League όπου και θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι (29/5, Κωνσταντινούπολη). Επιστροφή σε τελικό ύστερα από εννέα χρόνια και το 2012 όταν είχε κατακτήσει το τρόπαιο!

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να ισορροπεί μετά το 20’ αλλά τη στιγμή που έχασε την πρώτη της ευκαιρία με τον Μπενζεμά στη συνέχεια δέχθηκε και το γκολ από του «μπλε».

Στο 12’ είχε ένα καλό σουτ ο Ρίντιγκερ αλλά έβγαλε έστω και δύσκολα ο Κουρτουά και έξι λεπτά μετά ο Βέρνερ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο Γερμανός ήταν σε θέση οφ σάιντ (οριακή φάση).

Η Ρεάλ κάπως μετά το 20’ ανέβηκε και στο 26’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπενζεμά (πλασέ) αλλά έβγαλε ο Μεντί. Το 0-1 δεν ήρθε και στο λεπτά μετά (28’) έγινε το 1-0. Ο Χάβερτς βγήκε τετ α τετ με τον Κουρτουά τσίμπησε ωραία την μπάλα, εκείνη χτύπησε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Βέρνερ, ο οποίος απλά την έσπρωξε στα δίχτυα (1-0) με το κεφάλι.

Ο Μπενζεμά και πάλι απείλησε στο 35’ με τον Μεντί να λέει όχι και να κρατάει αυτό το 1-0, κάτι που έκανε πάρα πολλές φορές στην επανάληψη ο Κουρτουά που είχε και τη βοήθεια της τύχης μέχρι το 85'.

Στο 47’ δοκάρι σε κεφαλιά του Χάβερτς, στο 52’ κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα άουτ, ένα λεπτό μετά (53’) ο Μάουντ χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και στο 60’ ο Βέλγος κίπερ είπε όχι στον Χάβερτς! Στο 66’ ο Βαλβέρδε έκανε σωτήρια παρέμβαση στον Καντέ και γλίτωσε το 2-0 και στο 74’ η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα πέρασε άουτ.

Τα πάντα τελείωσαν οριστικά, όταν στο 85' ο Μάουντ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0, μετά την ασίστ του Πούλισικ αφού είχε προηγηθεί κλέψιμο από τον φοβερό και τρομερό Καντέ.

Τσέλσι: Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (88' Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Χάβερτς (94' Ζιρού), Βέρνερ (67’ Πούλισικ), Μάουντ (88' Ζίγιες).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Μιλιτάο, Μεντί (63’ Βαλβέρδε), Καζεμίρο (76’ Ροντρίγκο), Κρόος, Μόντριτς, Βινίσιους (63’ Ασένσιο), Μπενζεμά, Αζάρ (89' Ντίας).

 

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Περ - Τσιτσιπάς 0-2: Προκρίθηκε στους "16" του Madrid Open

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρ 2-2: Tου κόβει τον δρόμο για Ευρώπη