Γ Εθνική: Επική ανατροπή από 0-3 σε 4-3 για Πόρο - Ισόπαλο το ντέρμπι Αλμυρός - Γιούχτας

πορος
 clock 17:41 | 17/12/2022

Ο Πόρος αν και έχανε με 3-0 από το Μοσχάτο το “γύρισε” και κέρδισε με 4-3 στο Μαρτινέγκο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στην Γ Εθνική! Ο Γιούχτας προηγήθηκε με 2-0 στο Γάζι, αλλά έμεινε με 9 παίκτες και ο Αλμυρός ισοφάρισε σε 2-2.  Εντός έδρας ηττα για το Τυμπάκι από τη Θύελλα Ραφήνας.

Απίστευτη ανατροπή είχε το παιχνίδι στο Μαρτινέγκο με τον Πόρο να κατακτά τη νίκη απέναντι στο Μοσχάτο με 4-3 παρότι βρέθηκε να χάνει με… 3-0!

Η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν μέχρι το 33ο λεπτό το Μοσχάτο κατάφερε να προηγείται με 3-0, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας η οποία ξεκίνησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη τεσσάρων συνεχόμενων τερμάτων, κατακτώντας τη νίκη με 4-3!

Αυτή είναι έτσι η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Πόρο ο οποίος δηλώνει παρών εν όψει της συνέχειας της Γ’ Εθνικής, φτάνοντας αισίως τους έξι βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Πασαλίδη ο οποίος σκόραρε άλλη μια φορά στο 33’, κάνοντας σ’ εκείνο το σημείο το 0-3. Ενδιάμεσα (18’), ο Κουτσούμπας με πλασέ είχε πετύχει το 0-2 για το Μοσχάτο.

Ο Πόρος κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 45ο λεπτό με τον Φρρόκου από τον Σταύρου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καστελλιανάκης, κάνοντας το 1-3.

Τα άλλα τρία γκολ ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο: Στο 58′ έγινε το 2-3 με γυριστό του Καστελλιανάκη από κεφαλιά πάσα του Φρρόκου, ο οποίος Φρρόκου ήταν ο σκόρερ του 3-3 στο 67’ με διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή, η δε χαριστική βολή στο Μοσχάτο ήρθε από το τρίτο γκολ του Αγγ. Καστελλιανάκη στο 82’ ο οποίος αφού πέρασε και τον Σταματόπουλο πλάσαρε σε κενή εστία, ολοκληρώνοντας έτσι μία επική ανατροπή για την ομάδα του Ηρακλείου.

Διαιτητής: Θώμογλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μημίδης – Τράντας (Αθηνών)

Πόρος (Γιάννης Χατζησεβαστός): Δ. Ζαφείρης, Νάκας, Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Πολ, Καλαμιώτης, Φρρόκου, Ουζούνογλου, Καστελλιανάκης, Πήλιος, Γροσδάνης

Μοσχάτο (Σήφης Βενάκης): Σταματόπουλος, Σταύρου, Σιμονιάν, Τζωρτζάτος, Ανδρίκος, Νιζάμης, Χαλβατζίου, Πουρσανίδης, Παυλάκης, Πασαλίδης, Κουτσούμπας

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Γάζι

Στο γήπεδο ο Γαζίου ο Αλμυρός, υπό το βλέμμα του νέου του προπονητή Μανώλη Σουτζή, που ήταν στην εξέδρα, αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Γιούχτα στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξε (0-1) στο 3ο λεπτό όταν ο Παγώνης προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα προς τον Χανιωτάκη, ο Δωματάς παρενεβλήθη και ο Γιώργος Αγαπάκης στην προσπάθειά του να μην τον αφήσει να γίνει κάτοχος της μπάλας, την έστειλε κατά λάθος στα δίχτυα του Χανιωτάκη πετυχαίνοντας αυτογκόλ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους προσπαθώντας να φθάσουν στην ισοφάριση και απείλησαν με Αγαπάκη (17′), Χαϊντίνι (21′), Μπουρσέλη (25′), Φραγκουλάκη (29′), Κατσικοκέρη (38′), Νικολάου (40′) αλλά είτε η τελική προσπάθεια ήταν άστοχη, είτε επενέβη ο τερματοφύλακας και οι αμυνόμενοι.

Στο 43ο λεπτό ο Λευτέρης Γιαλούσης αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τον Γιούχτα με παίκτη λιγότερο για την υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Με καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την εκτέλεση φάουλ του Τουγλή να μην ανησυχεί Χανιωτάκη στο 52′, το σουτ του Πιερτζιάκομι δύο λεπτά αργότερα να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κόλλια και τον Δωματά να απειλεί εις διπλούν με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αλλά ο Χανιωτάκης είχε απάντηση και τις δύο φορές.

Στο 61ο λεπτό ο Γιούχτας έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές. Αυτή τη φορά αποβλήθηκε ο Μιχαλανδρέας Νύκταρης (επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Ο Γιούχτας – παρά την αριθμητικό του μειονέκτημα- διπλασίασε τα τέρματά του (0-2) στο 69ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Δωματά (που κέρδισε ο ίδιος από τον Αλμπέρτο Ζακ Ενγκουέμ).

Στα υπολειπόμενα λεπτά ο Αλμυρός προσπάθησε -παρά την πεσμένη ψυχολογία- να βρει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι και το πλησίασε στο 83′ όταν ο Κόλλιας έβγαλε με υπερένταση την κεφαλιά του Πατινιώτη.

Εν τέλει το πέτυχε (1-2) στο 88ο λεπτό, όταν ο Γιάννης Κοιλιάρας -που είχε περάσει λίγα νωρίτερα στο παιχνίδι- με κεφαλιά νίκησε τον Κόλλια, δίνοντας ξεχωριστό χρώμα στα τελευταία λεπτά.

Και όντως ο Αλμυρός κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση (2-2) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άντερσον Μπάνβο να ευστοχεί σε κενή εστία μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Γιούχτα.

Διαιτητής: Φωστέρης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Μαυρομάτης (Δυτ. Αττικής), Παντελίδου (Αν Αττικής)

Αλμυρός (Μάριος Ζερβίδης): Χανιωτάκης, Αγαπάκης (65′ Μπανβό), Παγώνης, Πατινιώτης, Ενγκουέμ, Μπουρσέλης, Νικολάου, Πιερτζιάκομι (80′ Κοιλιάρας), Φραγκουλάκης, Κατσικοκέρης, Χαϊντίνι (46′ Γκέτσι).

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Κόλλιας, Γελαδάρης (86′ Στακάκης), Γιαλούσης, Ρουσσάκης, Τουγλής, Αρκιλέσι, Νύκταρης, Πλουσής, Ροβίθης (83′ Λίτσκας), Αζίζι (46′ Τζανής), Δωματάς (71′ Κοντογιάννης).

Ήττα για τον ΑΟΤ

Το Τυμπάκι δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής με την Θύελλα Ραφήνας στην έδρα του, αφού οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη με σκορ 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Φύτρος στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να μην έχει πολλές μεγάλες φάσεις και να μην διεκδικεί… δάφνες ποιότητας. Η ομάδα του Μιχάλη Κουτεντάκη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κουρουθιανάκη στο 93ο λεπτό.