Αθλητικά

Ευρωμπάσκετ: Η Σερβία στα ημιτελικά

bog.jpg

H Σερβία επικράτησε 83-67 της Ιταλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, όπου την Παρασκευή (15/9) θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία. 

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (22π., 5 ριμπ., 4 ασίστ) επικράτησε 83-67 και την Παρασκευή στις 21:30 θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Ρωσία.

Από τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Μπελινέλι (18π.) και Ντατόμε (15π.).

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-44, 48-59, 67-83. 

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 5, Μπελινέλι 18, Αραντόρι 4, Φίλοϊ 3, Μπίλιγκα 4, Μέλι 7, Κουζίν 2, Μπάλντι-Ρόσι, Μπερνς 9, Ντατόμε 15, Αμπάς. 

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 13 (6 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 22 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λούτσιτς 11 (4 ριμπ.), Μιλοσάβλιεβιτς 10 (6 ριμπ.), Μπίρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9 (7 ριμπ.), Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπ., 4 ασίστ). 

Αθλητικά

Euro 2020: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων

euro2020-768x432-1.jpg

Ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Αγγλίας με την Σκωτία για την δεύτερη αγωνιστική της τελικής φάσης του Euro 2020, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από το έναν βαθμό. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Τσεχία και η Κροατία ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της Παρασκευής (18/6), η Σουηδία επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόρσμπεργκ.

Στο πρόγραμμα του Σάββατου (19/6) δεσπόζει το ντέρμπι της Πορτογαλίας με την Γερμανία (19:00), ενώ στις 16:00 υπάρχει το παιχνίδι της Ουγγαρίας με την Γαλλία και στις 22:00 το Ισπανία – Πολωνία.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:

Τουρκία-Ιταλία 0-3
Ουαλία-Ελβετία 1-1

2η αγωνιστική:

Τουρκία-Ουαλία 0-2
Ιταλία-Ελβετία 3-0

Η βαθμολογία:

Ιταλία  6
Ουαλία 4
Ελβετία 1
Τουρκία 0

2ος όμιλος

Δανία-Φινλανδία 0-1
Βέλγιο-Ρωσία 3-0

2η αγωνιστική:

Φινλανδία-Ρωσία 0-1
Δανία-Βέλγιο 1-2

Η βαθμολογία:

Βέλγιο  6
Ρωσία 3
Φινλανδία 3
Δανία 0

3ος όμιλος

Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία-Ουκρανία 3-2

2η αγωνιστική

Ουκρανία-Β. Μακεδονία 2-1
Ολλανδία-Αυστρία 2-0

Η βαθμολογία:

Ολλανδία  6
Αυστρία 3
Ουκρανία 3
Βόρεια Μακεδονία 0

4ος όμιλος

Αγγλία-Κροατία 1-0
Σκωτία-Τσεχία 0-2

2η αγωνιστική

Κροατία-Τσεχία 1-1
Αγγλία-Σκωτία 0-0

Η βαθμολογία:

Τσεχία 4
Αγγλία  4
Κροατία 1
Σκωτία 1

5ος όμιλος

Πολωνία-Σλοβακία 1-2
Ισπανία-Σουηδία 0-0

2η αγωνιστική

Σουηδία-Σλοβακία 1-0
Ισπανία-Πολωνία (19/6, 22:00)

Η βαθμολογία

Σουηδία 4
Σλοβακία 3
Ισπανία 1
Πολωνία 0

6ος όμιλος

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3
Γαλλία-Γερμανία 1-0

2η αγωνιστική

Ουγγαρία-Γαλλία (16:00)
Πορτογαλία-Γερμανία (19:00)

Η βαθμολογία:

Πορτογαλία 3
Γαλλία 3
Γερμανία 0
Ουγγαρία 0

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (19/6)

Ουγγαρία-Πορτογαλία (16:00)
Πορτογαλία-Γερμανία (19:00)
Ισπανία-Πολωνία (22:00):

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ: Ο Ντε Γκούζμαν... εκουζουλάθηκε και μένει Κρήτη (video)

Εθνική βόλει γυναικών: Mοίρασε αυτόγραφα στην Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου