Europa League: Πρώτη νίκη του Αστέρα, 2-0 τον ΑΠΟΕΛ

clock 00:17 | 06/11/2015

Την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ και εξακολουθεί να ελπίζει στην πρόκριση του στους 32 του Europa League.Το ματς διεκόπη στο 69' για λίγα λεπτά λόγω των φωτοβολίδων που πέταξαν Κύπριοι φίλαθλοι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Αστέρα που μόλις στο 2ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με ένα εξαιρετικό σουτ του Μπερτόλιο. Ο ΑΠΟΕΛ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 17' όταν ο Στίλιτς έκανε το σουτ και μετά την παρέμβαση του Θεοδωρόπουλου η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπερτόλιο έβγαλε εξαιρετική πάσα για τον Μάσα που με σέντρα έβγαλε τον Γιάννου σε ιδανική και αυτός με το κεφάλι έκανε το 2-0. Κακό το δεύτερο μέρος. Το ματς διεκόπη στο 69' καθώς οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ έριξαν καπνογόνα στο γήπεδο και στη συνέχεια έβαλαν φωτιά σε καθίσματα. Τελικά οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο δέκα λεπτά μετά. Ο Αστέρας είχε καλή φάση στο 73' με τον Μάσα (έδιωξε με τα πόδια ο Βάτερμαν) και τρία λεπτά μετά απείλησε με τον Γιάννου (σε αυτή τη φάση τραυματίστηκε). Μετά το τέλος του ματς και πάλι οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ έβαλαν φωτιά στην κερκίδα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Λανθαρότε (63'Φούντας), Ζήσοπουλος, Μπερτόλιο (64'Χαμντανί), Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Γιάννου (78'Αλόκο).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αντωνιάδης (64'Αλεξάνδρου), Ινάκι Αστίθ, Μάριο Σέρτζιο, Αρτυματάς (78'Χαραλαμπίδης), Βινίσιους, Στίλιτς, Νούνο Μοράις, Πιατκόφσκι (46'Καβενάγκι), Βάντερ

Ισοπαλία στην Πράγα

Η Σάλκε έμεινε στο 1-1 με τη Σπάρτα και έτσι δεν κατάφερε να εξασφαλίσει από απόψε την πρόκριση. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό όταν μετά από ωραίο συνδυασμό ο Λάφατα εκτέλεσε με το κεφάλι. Στο 20' όμως η Σάλκε πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Γκορέτζκα. Ο Γκάις το εκτέλεσε και έκανε το 1-1. Οι Γερμανοί στο 55' είχαν δοκάρι με τον Γκορέτζκα.

ΣΠΑΡΤΑ: Μπίτσικ, Μάρετσεκ, Μπράμπετς, Ναμοϊσέσου, Χιμπς, Φατάι (88'Κονατέ), Ντότσκαλ, Γίρατσεκ, Ματεγιόφσκι, Κρέιτσι, Λάφατα (90'Γιούλις).

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσαρά, Νεουστέντερ, Αϊχάν, Αόγκο, Σανέ (83'Μέιερ), Γκορέτζκα (87'Κολάσινατς), Χόιμπιεργκ, Γκάις, Χούντελααρ (77'Ντι Σάντο), Τσούπο Μοτίνγκ.