Europa League: Απίστευτη ισοπαλία για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δυο αυτογκόλ στο φινάλε, νίκησε η Γιουβέντους (βίντεο)

μαντσεστερ γιουναιτεντ
 clock 00:49 | 14/04/2023

Μια άνετη νίκη στο “Όλντ Τράφορντ” επί της Σεβίλλης, που θα την έφερνε πιο κοντά στα ημιτελικά του Europa League, έγινε οδυνηρή ισοπαλία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έβαλε δυο αυτογκόλ στο φινάλε και έφερε ένα απίστευτο 2-2.

Για 84 λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειχνε ότι μετά τις Μπαρτσελόνα και Μπέτις ήταν έτοιμη να «καθαρίσει» από το πρώτο κιόλας ματς και την Σεβίλλη.

Το σκορ έξι λεπτά πριν το 90΄ «έγραφε» 2-0 υπέρ των «μπέμπηδων», αλλά οι Ανδαλουσιάνοι δικαιώθηκαν για την επιμονή τους κι έχοντας περίσσια την τύχη με το μέρος τους, έφυγαν με το τελικό 2-2 από το «σπίτι» των «κόκκινων διαβόλων».

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκαν δύο αυτογκόλ! Το πρώτο στο 84΄ από τον Μαλάσια και το δεύτερο στο 90΄+2, όταν μετά από κεφαλιά του Εν Νεσίρι η μπάλα χτύπησε στον Μαγκουάιρ (πέρασε στο ματς με την έναρξη της επανάληψης), άλλαξε εντελώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Η πολυνίκης του θεσμού (5 τρόπαια) με αυτό τον τρόπο έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση, την οποία θα έχει την ευκαιρία να πάρει μπροστά στο κοινό της σε μία εβδομάδα.

Η Γιουβέντους γνωρίζει πολύ καλά ότι η μοναδική της διέξοδος για να παίξει στο Champions League της επόμενης περιόδου, μετά την αφαίρεση βαθμών που της επιβλήθηκε στο πρωτάθλημα από την ιταλική λίγκα, είναι να κατακτήσει το Europa League.

Στη βραδιά που «σημαδεύτηκε» από την αναγκαστική αλλαγή του Πολωνού γκολκίπερ της, Βότσιεχ Στσέζνι, στο 44΄, λόγω των ενοχλήσεων που ένιωσε ξαφνικά στο στήθος του, η «Βέκια Σινιόρα» επικράτησε 1-0 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Τορίνο και την ερχόμενη Πέμπτη θα έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στην πορτογαλική πρωτεύουσα. Ο Φεντερίκο Γκάτι έκανε… σεφτέ στα γκολ στη Γιουβέντους και της έδωσε τη νίκη.

Τέλος, η Σεν Ζιλουάζ έδειξε ικανή για αποκλείσει μια ακόμα γερμανική ομάδα. Μετά την Ουνιόν Βερολίνου (3-3, 3-0) η ομάδα του Βελγίου έκανε ένα σημαντικό βήμα για να προκριθούν στους ημιτελικούς με το 1-1 στη «Μπάι Αρένα» επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Το γκολ του Μπονιφάτσε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους έδωσε το προβάδισμα στην 2η της κατάταξης της Jupiler League, αλλά ο Βιρτς «έσωσε την παρτίδα» για τις «ασπιρίνες» στο 83΄ και, πλέον, τα πάντα θα κριθούν επί βελγικού εδάφους την ερχόμενη Πέμπτη (20/04).

Η Λεβερκούζεν… κάτι παθαίνει όταν φτάνει σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς μετρά τρεις απανωτούς αποκλεισμούς και θα προσπαθήσει ν΄ αποφύγει τον τέταρτο στις 20/04.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Φέγενορντ – Ρόμα 1-0 (53′ Βίφερ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σεβίλλη 2-2 (14′, 21′ Ζάμπιτσερ / 84′ αυτ. Μαλάσια, 90+2′ αυτ. Μαγκουάιρ)

Γιουβέντους – Σπόρτινγκ 1-0 (73′ Γκάτι)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-1 (82′ Βιρτς / 51′ Μπόνιφεϊς)