Euroleague: Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού στη Μπολόνια

ολυμπιακος
 clock 23:45 | 12/01/2023

Παρά την σημαντική απουσία του Κώστα Σλούκα και το πρόβλημα με τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός απέδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι πως είναι ομάδα, επικράτησε εκτός έδρας της Βίρτους με 85-83 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 12-7 στην Euroleague.

Όπως ξεκινάει όλα του τα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς φρένο στο παρκέ και με τρίποντα των Παπανικολάου και Γουόκαπ, προηγήθηκε με 10-2 στο 3′. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 7-2 μείωσαν στους 3, 12-9. H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, “τάιζαν” στην επίθεση τον Φαλ και με δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 15-9. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καλύτερο ρυθμό και με καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ προηγήθηκαν με 8 πόντους, 20-12. Δύο δύσκολα τρίποντα του Τεόντοσιτς και ένα κάρφωμα του Κορντινιέ διαμόρφωσαν το 22-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, με τον Σέρβο να κάνει μυθικά πράγματα στο παρκέ.

O Ολυμπιακός είχε καλό ρυθμό και στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και με τρίποντα των Πίτερς και Λούντζη προηγήθηκε με 30-26 στο 14′. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 4-0 ισοφάρισε σε 30-30. Το παιχνίδι είχε γίνει πιο σκληρό, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα. Ο Οντζελέγιε με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Βίρτους, 33-30, 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες, με δύο βολές του Λαρεντζάκη και ένα τρίποντο του Βεζένκοφ πέρασαν και πάλι μπροστά, 35-33. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έβγαζε πάθος στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια στο συν 4, 42-38.

Με 5-0 σερί μπήκε η Μπολόνια στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε βραχεία κεφαλή 43-42. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 8-0 με τρίποντα των Βεζένκοφ και Παπανικολάου  και ανέβασε την διαφορά στους 7, 50-43 στο 24′. Ο Γουόκαπ, με ένα τρομακτικό κάρφωμα και φάουλ έδωσε διψήφια διαφορά στην ομάδα του, 53-43, 5 λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Ιταλοί, με την ώθηση της έδρας τους μείωσαν στους 46, 55-49. Οι “ερυθρόλευκοι” με τρομερό αλτρουισμό στην επίθεση δεν θορυβήθηκαν και πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά, 60-49. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-63.

Με πόντους εκατέρωθεν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να έχει απάντηση για ό,τι δοκίμαζε η Βίρτους. Η ομάδα του Σκαριόλο, εκμεταλλεύτηκε τα άστοχα τρίποντα του αντιπάλου της και με γκολ-φάουλ του Παγιόλα και ένα κάρφωμα του Σενγκέλια μείωσε στους 3, 67-64 στο 34′. Το μομέντουμ ήταν με την ιταλική ομάδα, η οποία με τον Τεόντοσιτς να κάνει τρομερά πράγματα πέρασε μπροστά, 70-69. Ο Βεζένκοφ με γκολ – φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 74-73, 3′ για το τέλος. Ο Παπανικολάου με τεράστιο τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 5, 80-75. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον ΜακΚίσικ να βάζει μεγάλο σουτ, έκαναν το 84-80 24” πριν τη λήξη. Τελικώς, οι Πειραιώτες πήραν μία δύσκολη νίκη με 85-83 και παρέμειναν μία ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός γκαρντ, σταμάτησε στους 21 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας 29 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85

Νταμπράουσκας: «Ο ΟΦΗ έχει ακόμα μεγάλα περιθώρια βελτίωσης - θα ενισχυθούμε»

Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ: Μάχη “αιωνίων” πριν τον τελικό στα Δύο Αοράκια